2020 ile yeniden şekillenen umutlarımızla birlikte yenilenen ev dekorasyon fikirleri ile zevklerimiz ve tercihlerimiz de değişecek gibi duruyor. Her eve farklı bir dokunuş getirecek olan dekorasyon konsept ve önerileri, 2019 yılının sonunda kendini çoktan belli etmişti, ocak ayının gelmesi ile birlikte de yeni renk ve parçalar hayatımızdaki yerlerini almaya başladı.

Sadeleşen mobilya ve tasarımların yanı sıra rengarenk duvarlar ile hem 2020’nin nabzını tutabilmenizi hem de evinize yeni ve eşsiz bir dokunuş yapmanızı sağlayacak bu trend ve fikirler sizi ve yaşadığınız ortamın enerjisini temizlemeye yardımcı olacak. 

Her zevk ve ihtiyaca uygun olan ev dekorasyon fikirleri ile yeni yıla yeni bir enerji ve tarz ile girmeye hazırsanız, sizin için derlediğimiz 2020’nin en popüler ve kullanışlı 5 trendine göz atalım!

Canlı Renkleri Keşfedin

2020, pastel tonları rafa kaldırırken kırmızı, mavi ve yeşil gibi keskin renkler ile ev dizaynında fark yaratmaya hazırlanıyor. Canlı renkleri gri tonları ile dengeleyerek daha ferah ve hareketli bir alan yaratırken alışılmışın dışına çıkarak herkesi şaşırtabilirsiniz.

Canlı Renkleri Keşfedin

Sarıyı neo mint ya da su yeşili ile birleştirerek hem renkli hem de sakin bir alan oluşturabilirsiniz. Canlı kırmızıdan daha yumuşak bir tona geçiş yaparak duvarlara ve odaya bambaşka bir tarz kalabilirsiniz. Burada önemli olan, sevdiğiniz ve size iyi gelen canlandırıcı bir renk seçmek, bu yüzden renk kartelasını alıp şimdiden seçim yapmaya çalışmakta fayda var.

Sakin ve Minimal Dokunuşlar

Son yıllarda popülaritesinden hiçbir şey kaybetmeyen minimalizm anlayışı 2020’de de ev dekorasyonunda öne çıkan fikirlerden biri olmaya devam ediyor. Minimal dokunuşların sadeliği yansıttığı kadar kendi içinde bir hareketlilik oluşturduğunu da unutmamak gerekiyor. Seçeceğiniz az eşya ile hem daha geniş bir alan yaratabilir hem de sadeliğin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Sakin ve Minimal Dokunuşlar

Beyaz veya gri tonları ile dengeleyebileceğiniz mobilyalarınız ile 2020’nin rahatlık trendini de kolay bir şekilde yakalayabilirsiniz. Gösterişli ve işlemeli mobilyaların yerini alan sade parçalar ile evde kendinizi daha huzurlu hissederken, dışarda geçirdiğiniz vakit gittikçe azalacak. 

Geometrik Desenler

Özellikle duvar dekorasyonlarında büyük bir fark yaratan geometrik desenler 2020’nin gözdesi olacak gibi duruyor. Geometrik duvar boyaları pratik bir şıklık sağlarken, renklerle özgürce oynamanıza da olanak sunuyor. Evinizde ani bir farklılık yaratmak istiyorsanız yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri olan bu geometrik tasarımları, bant yardımı ile kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Geometrik Desenler

Seramik Dokunuşları

Ev dizaynını şenlendirecek seramikler ile banyo ve mutfağını renklendirirsen bambaşka bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Seramik Dokunuşları

Kullanacağınız seramiklerin desenleri ve renkleri de oldukça önemli. Renkli ve etnik desenli tasarımları tercih ederek, durağan olan mutfak ve banyonuza büyük bir dokunuş yapabilirsiniz. 

Seramik Dokunuşları

Seçeceğiniz seramiklere göre, bu alanlarda kullanacağınız parçaları da daha sade ve pastel tonlarda seçmekte fayda var. Bu sayede hem gözünüzün yorulmasını engelleyebilir hem de renk ve desenlerin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. 

Yeşilliği Yer Verin

2020 dekorasyon konseptlerinden bir diğeri ise tamamen doğal dekoratif ürünleri olarak karşımıza çıkan bitkiler! Ev ofis ve bahçelerde yeşilliğe daha fazla yer vererek daha sakin ve ferah alanları canlandırabilirlerse ve farklı bir tarz yakalayabilirsiniz. Evinizin güneş gören bir noktasına koyacağınız ayaklı saksılar ile hem doğal bir görünüm elde edebilir hem de doğanın güzelliğini oturduğunuz yerden izleyebilirsiniz.

Yeşilliği Yer Verin

Daha az bakım gerektiren kaktüslerin yanı sıra, özel olarak ilgilenmeniz gereken ama bol yaprakları ile doğal bir şıklık elde etmenizi sağlayacak aşk merdiveni, kuşkonmaz ve yuka çiçeklerini tercih edebilirsiniz.