Mutfaklar, yaşam alanlarımızın vaz geçilmez bir parçası. Hal böyle olunca mutfaklarımızın dekorasyonlarına da özen ekstra bir özen gösteriyoruz. Daha çok kadınlar tarafından kullanılan mutfaklarda, gün içinde geçen zamanın fazla olmasından ötürü kullanışlı ve göz zevkimize hitap eden dekorasyonlara sahip olmak hepimizin ortak arzusu.

Dekorasyon trendleri incelendiğinde mutfak dekorasyonları için birbirinden farklı birçok, tarzın olduğunu göreceksiniz. Her tür kişisel zevk ve tercihe uyun bir dekorasyon modelini bulmak mümkün. Bu yazımızda, mutfak dekorasyon trendlerinde giderek yaygınlaşan bir tarzdan; Amerikan Mutfak Modellerinden bahsetmek istiyoruz.

Amerikan Mutfak Modelleri

Amerikan Mutfak Modelleri ilk olarak Amerika’da ortaya çıkan bir akım. Amerikan mutfaklar, salon ile mutfağın bütünleşmiş bir şekilde kullanıldığı bir dekorasyon tarzı. İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan bu akım zaman içerisinde bütün dünyada beğeni topladı ve kısa sürede yaygın bir kullanım alanı buldu. Amerikan mutfakların ortaya çıkmasının öncelikli amacı, kullanım alanı küçük olan yaşam alanlarında, kullanım alanı açmak ve pratik bir kullanım sağlamaktı. Fakat, zaman içerisinde artan talep ile birçok yeni model de ortaya çıktı. Bugün aralarından tercih yapabileceğimiz, her türlü dekorasyon tarzına uygun Amerikan mutfak modelleri bulunmakta. Peki, dekorasyonlarımızda Amerikan mutfak modellerini tercih etmemiz bize ne gibi avantajlar sağlar? İsterseniz başlayalım.

Amerikan Mutfak Modelleri

Yaşam Alanlarınıza Dinamik Bir Görünüm Katın

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Amerikan mutfak modellerinin temel özelliği, salon ile bütünleşmiş bir tarz olmasıdır. Bu şekilde ev içerisinde en sık kullandığımız alanlar olan salon ve mutfağı aynı potada eritmemize imkan verir. Bu da dekorasyonumuza daha dinamik ve enerjik bir hava katmamıza yardımcı olacaktır. Amerikan mutfaklar salonlar ile bütünleşik oldukları için son derece fonksiyoneldir. Bize sunduğu kullanım kolaylığı ile pratik bir yaşam alanı oluşturmamıza yardımcı olur. Bütün bu özelliklerinden ötürü yaşam alanlarımıza dinamizm katar.

Yaşam Alanlarınıza Dinamik Bir Görünüm Katın

Ferah ve Estetik Bir Görüntü Elde Edebilirsiniz

Amerikan mutfakları açık alanlar oldukları için, size mutfak alanını belirleme imkanı sunar. Salon ile bütünleşik olan mutfaklarda, minimum sayıda eşya tercihi ile kullanım alanını arttırabilir ve yaşam alanlarınıza genişlik ve ferahlık katabilirsiniz. Elde edeceğiniz geniş ve ferah bir görünümü,  tercih edilecek beyaz renkle taçlandırılabilirsiniz. Bunu yanında Amerikan mutfak modelleri ile dekorasyonlarınıza estetik bir görünüm de katabilirsiniz. Minimal mobilyalar ile desteklenecek bir dekorasyon modern ve estetik hava yaratacaktır. 

Sınırları Siz Belirleyin

Amerikan mutfak modellerinin bize sunduğu en büyük avantajlardan birisi de, konseptin sınırlarını bizim belirleyebilecek olmamız. Mutfağın salonla ne oranda bütünleşeceğine siz karar verebilirsiniz. Dilerseniz salon dekorasyonunuzun tam ortasına adapte edebileceğiniz gibi isterseniz daha izole ve kapalı bir alanda yaratabilirsiniz. Bu şekilde alışılagelmişin dışına çıkaracak, ezber bozan bir dekorasyona imza atmanız mümkün. Mutfağınızı izole etmek için kullanacağınız sütunlar ise duvar süslemeleriniz için alternatif alanlar olarak ön plana çıkabilir.

Alışılmışın Dışına Çıkabilirsiniz

Şayet dekorasyon konusunda alışılagelmiş sınırların dışına çıkmak, farklı ve marjinal bir tasarıma imza atmak istiyorsanız Amerikan mutfaklar bu isteğinize cevap verebilir. Alışılagelmiş salon ve mutfak konseptlerini unutun ve her iki yaşam alanını birbirinin içine geçirin. Bu şekilde mutfağınız, açık planlı salonunuzun içine dahil edebilir ve fonksiyonel kullanım alanları yaratabilirsiniz. Bu şekilde kullanım ferah bir kullanım alanına sahip olurken sıra dışı bir dekorasyona da imza atmış olursunuz. Özellikle dar ve uzun salonlar için ideal olan bu tarz ile efektif ve fonksiyonel bir kullanım elde edebilirsiniz. Bu noktada doğru ve yerinde renk seçimleri de son derece önemli. Yeşil ve beyazın birleşimi ile canlı bir hava katabilir ya da siyah ve gri tonlar ile daha klasik bir dokunuş yapmak tamamen sizin tercihinize kalmış.

Görünmez Mutfaklar 

Şayet 1+1 ya da stüdyo tipi bir eviniz varsa, sizin için en önemli şey kullanım alanıdır. Görünmez mutfaklar sadece siz istediğiniz zaman ortaya çıkar. Sürgülü kapıları sayesinde dilediğiniz zaman mutfağı gizleyebilirsiniz. Özellikle dağınıklık görüntüsünü ortadan kaldırmak istediğiniz zamanlar için son derece idealdir. Görünmez mutfaklar daha çok salonun en dar cephesinde tercih ediliyor olsa da bu karar tamamen size ait. Görünmez mutfaklar sayesinde zaten küçük yaşam alanlarınızdaki karmaşıklık hissini ortadan kaldırabilir ve daha salonlarınıza daha düzenli bir hava katabilirsiniz.

Görünmez Mutfaklar

Cam Bölme Kullanabilirsiniz

Amerikan mutfaklar hakkında en büyün soru işareti, mutfak bölümünde yemek pişirildiği zamanlar ortaya çıkan duman ve kokunun salona da karışması. Açık konuşmak gerekirse böyle bir sorunu dile getirenler çok da haksız sayılmazlar. Bununla beraber bunu engellemenin de gayet basit yöntemleri mevcut. Bunlardan ilki, iyi bir aspiratör tercih etmek. Bu şekilde mutfağınızdan yayılacak kokuyu minimum seviyeye indirebilirsiniz. Lakin size kesin ve aynı zamanda dekoratif bir çözüm arıyorsanız, cam bölmelerden yararlanabilirsiniz.

Cam Bölme Kullanabilirsiniz

Uzunlamasına Salonlarda Harika Bir Görüntü Elde Edebilirsiniz

Şayet salonunuz uzun ve ince bir mimaride ise, Amerikan mutfak mükemmel tercih olacaktır. Salonunuzun herhangi bir köşesine yerleştireceğiniz mutfak ile bütün salona hakim bir konumda olursunuz. Böyle bir dekorasyon tercihinde mutfak platformunu biraz da yüksek yaparsanız salonunuza derinlik katarken son derece estetik bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Önceden de bahsettiğimiz gibi Amerikan mutfakların kullanımı giderek artıyor ve hemen her zevk ve tercihe uygun bir model bulmak son derece kolay. Genel olarak kullanım kolaylığı ve pratiklik sunan Amerikan mutfakları aynı zamanda şık dekorasyonlara imza atmak için de tercih edebiliyoruz. Bu biraz da sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış bir durum. Bu yazımızda Amerikan mutfaklardan ve Amerikan mutfak tercihi ile dekorasyonlarımıza neler katabileceğimizden bahsetmeye çalıştık. Umarım, sizler için faydalı ve eğlenceli bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!