Bahçe düzenlemesi yapmak, hem doğayla iç içe olarak stres atmanın hem de yaşam alanınızı güzelleştirmenin en keyifli yöntemlerinden biri. Özellikle bahar aylarına yaklaştığımız bu günlerde bahçe sahiplerini tatlı bir telaş sarıyor. Ekilecek çiçeklerin ve dikilecek ağaçların listesi yavaş yavaş ortaya çıkarken bahçe dekorasyonu konusunda atılacak olan adımlar da netlik kazanıyor. Şık bir bahçe düzenlemesi için yapılacak ilk işlemler gerekli tohumların ve fidanların alınması, kullanılacak dekoratif malzemelerin seçilmesi ve uygulamak istenen dekorasyon tarzına göre krokilerin çizilmesi olarak gösteriliyor.

Genel Bahçe Planını Oluşturmak

Bahçenizi düzenlemeye başlarken aklınızdaki fikirleri kağıda dökmek son kararınızı vermenize yardımcı olabilir. Bahçe krokisi; hangi kısımların ekileceğini, yürüme alanlarının nasıl şekilleneceğini, oturma alanlarının dizaynını, oyun alanları ve süs havuzu gibi ekstra alanların tasarımını ve uygulamak istediğiniz bahçe düzenlemesi fikirlerini kuş bakışı görmenizi sağlar. Bitkiden duvarlar, dikey bahçeler, çardaklar veya heykeller gibi özel tasarım unsurlarından faydalanmak istiyorsanız bunları kroki üzerinde net bir şekilde belirtmelisiniz. Kroki çizerken kendi istekleriniz kadar bahçenize komşu olan evlere ve işlek yollara da yer vermenizde yarar var. Örneğin; bahçenizin doğu cephesi işlek bir yola komşuysa o bölgeyi ağaçlandırarak veya cepheyi bitkiden bir duvarla kapatarak yolun sebep olacağı gürültü kirliliğinden korunabilirsiniz. 

Genel Bahçe Planını Oluşturmak

Yeşil ve Ferah Tasarımlarla Günlük Hayatın Stresinden Uzaklaşın   

Bahçe düzenlemesi yapmak; bütün bir yılda veya en azından hafta içinde maruz kaldığınız stresi atmanıza yardımcı olacak, bünyenize rahatlık verecek bir aktivitedir. Toprakla haşır neşir olmak, çiçeklerle ilgilenmek ve ağaçlara bakım yapmak, şehir hayatının kargaşasından uzaklaşmanızı sağlayacak ve ruhunuza terapi gibi gelecektir. Bahçe düzenlemesi yaparken, bahçenizin boyutları doğrultusunda hareket etmeli ama bunun dışında kendinizi tamamen özgür bırakmalısınız. Çünkü kimi insanlar sebze yetiştiriciliği yaparak doğal beslenmenin hayallerini kurarken kimi insanlar koca koca ağaçların arasında yürüyüş yapmanın hayalini kuruyor olabilir. Kimileri rengarenk çiçeklerle süslenmiş mis kokulu bir bahçe oluşturmak isterken kimileri ise bahçesini havuz ve mobilya odaklı bir tasarımla şekillendirmek isteyebilir. Hayallerinizi gerçekleştiren düzenli bahçeyi bir kere oluşturduktan sonra; bahçenin bakım ihtiyaçları minimum seviyeye inecek ve bu sayede oluşturduğunuz muhteşem bahçenin keyfini çıkartmak için çok daha fazla zamanınız olacak. 

Yeşil ve Ferah Tasarımlarla Günlük Hayatın Stresinden Uzaklaşın

Sadeliğin Asaleti: Modern Bahçeler Göz Dolduruyor

Bahçe düzenlemesi yaparken yararlanabileceğiniz pek çok dekorasyon tarzı bulunuyor. Renkli çiçekler ve süslü havuzlardan ziyade çim; çalı ve ağaçlardan oluşan modern bahçe tasarımları, estetik ve konforu bir araya getiriyor. Modern bahçe dizaynı yapmak için oturma alanınıza açık renkli bahçe mobilyaları yerleştirebilir, oturma alanınızın etrafını ise çalılardan bir duvarla çevreleyebilirsiniz. Oturma alanınızın köşe noktalarına çam ağacı dikebilir, bahçe aydınlatması için çim direği tipi lambalardan faydalanabilirsiniz. 

Bahçede Geri Dönüşüm Fikirlerinden Yararlanın 

Bahçe düzenlemesi sırasında kendin yap fikirlerinden yararlanabilirsiniz. Kendin yap projelerini yakından takip ederek çok daha ekonomik bir bahçe düzenlemesi yapabilirsiniz. Eskiyen sandalyeleri bahçe salıncağına dönüştürmek, betondan saksılar yapmak ve cam şişeleri bahçenize uyumlu renklerde boyayarak pencere önlerinde kullanmak bahçe için en çok tercih edilen kendin yap fikirleri arasında yer alıyor. Ayrıca bahçenizden kesmek zorunda kaldığınız ağaçların köklerini masa veya oturak olarak kullanabilirsiniz. Bahçe yapmışken tam olsun, doğaya hiçbir zararım dokunmasın diyenlerdenseniz bahçe aydınlatması için su geçirmeyen ve güneş enerjisini depolama özelliği olan bahçe lambalarını tercih edebilirsiniz.

Bahçede Geri Dönüşüm Fikirlerinden Yararlanın

Küçük Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?  

Küçük bahçe düzenlemesi yapmak için oturma alanıyla ekim alanını birleştiren minimalist kamelyalardan faydalanabilirsiniz. Kamelyanın iç kısmını minder, puf ve lambalarla dekore edebilir; dış duvarlarında ise dikey bir bahçe oluşturabilirsiniz. Evinizin dış cephesini açık renklere boyamak bahçenizin olduğundan daha geniş ve ferah görünmesini sağlayacaktır. İç dekorasyonda olduğu gibi bahçe dekorasyonunda da aynalardan faydalanarak hem daha aydınlık hem de daha geniş görünen bir bahçe oluşturabilirsiniz.