Bu yıl evinizi yepyeni dekorasyon fikirleri ile alışılagelmişin dışına çıkarak çok daha yaşanılabilir bir hale getirebilirsiniz. Eşyalarınızın konumu, renkleri ve bütüncüllüğü dekorasyonun doğru sağlanması açısından önem arz ediyor diyebiliriz. 

Bunun yanı sıra evinizi dekore ederken konfor alanlarınızı daraltmayacak sadelikte olan ve evinizi daha kullanışlı hale getirecek fikirleri tercih etmeniz gerekiyor. 

2020 yılı trend ev dekorasyon fikirleri

Bu yazımızda 2020 yılı trend ev dekorasyon fikirlerinden bahsederek, evinize taze bir ışıltı katmanız adına yardımcı olmaya çalışacağız. Elbette dekorasyonda en önemli noktalardan birinin nasıl bir kompozisyon oluşturmak istediğiniz ile ilgili olduğunu unutmamalısınız. 

Bütüncül Fikirler Üretin 

Ev dekorasyonunda en önemli nokta, renklerin doğru kullanımıdır. Bu yüzden eşya seçiminizde özellikle renklerin birbiri ile uyumundan faydalanmanız akıllıca olacaktır. Özellikle sıcak renklerin yoğun bir şekilde bir arada kullanımından kaçınmanız gerekiyor. Bu durum evinizde dengesiz ve dağınık bir görünüme neden olabilir. 

Bütüncül Fikirler Üretin

Evinizi pastel renk tonları ile donatırken daha özgür davranabilirsiniz. Hatta pastel tonlar arasına sıcak renkleri katarak farklı ve modern bir denge yakalayabilmeniz de mümkün. 

Aynı şekilde mobilya ve ev dekorasyon ürünlerinin seçiminde de uyumsuz kompozisyon yaratacak ürünlerin seçiminden kaçınmanız doğru olacaktır.  

Evinizi Dekore Ederken Bitkileri Kullanın

En trend dekorasyon fikirlerinden biri de elbette bitkiler ile yapabileceğiniz son derece sevimli ve evinize sıcaklık katacak hem de yaparken eğlenmenizi sağlayacak teraryum uygulaması. 

Evinizi Dekore Ederken Bitkileri Kullanın

Teraryum oluşturmak için küçük ya da büyük bir bitki akvaryumu tercih edebilir, içine bir arada uyum içinde kullanabileceğiniz bitkiler ile birlikte, minik biblolar yerleştirerek son derece farklı bir kompozisyon oluşturabilirsiniz. 

Elbette teraryum ev dekorasyonu için yeni bir fikir olsa da kaktüsler ve büyük ev bitkileri de halen tercih edilebilecek konumda bulunuyor. Doğru bakılmış ev bitkileri ile evinizde özgür bir hava yarabilirsiniz.

Doğru Işıklandırma Sağlayın 

Özellikle küçük ve büyük eşyalarınızın renk uyumunu en güzel şekilde ortaya çıkartabilmek için doğru ışık rengi seçimi önemli bir nokta. Işıklandırma evinizin sıcak ya da soğuk görünmesini sağlayabilir. Işıklandırmayı evinizin özel olarak dekore ettiğiniz bölgelerinde kullanarak, evinizin aydınlanmasını sağlarken farklı bir ambiyans tasarlayabilmeniz de mümkün. 

Doğru Işıklandırma Sağlayın

Fazlalıklardan Kurtulun 

Ev dekorasyonunda minimalizm son dönemlerin en çok tercih edilen uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulama özellikle düzenli bir görünüm yaratması açısından önemli olmakla birlikte, doğru mobilya seçimi ile minimalizmi çok daha kullanışlı bir hale getirebilmeniz de mümkün. 

Fazlalıklardan Kurtulun

Örneğin merdivenlerinizin çeşitli eşyalarınızı koyabileceğiniz gizli çekmeceler şeklinde tasarlanması evinizde kullanıma açık geniş bir alan yaratırken aynı zamanda fazladan mobilya gereksinimini de ortadan kaldıracaktır. 

Aynı zamanda mobilyalarınızı duvarlarınızdan uzak konumlandırmak da minimalist yaklaşıma örnek olarak yeni bir dekorasyon fikri sağlayabilir. 

Eviniz İçin Bir Kütüphane Tasarlayın 

Evinizde bir kütüphanenin varlığı kişisel zevkinizi yansıtabilmeniz açısından oldukça değerlidir. Bununla birlikte, ev dekorasyon sitelerinden biraz araştırma yaparak evinizde uyum içinde kullanabileceğiniz farklı ve modern şekilde tasarlanmış kitapları satın alabilirsiniz. 

Eviniz İçin Bir Kütüphane Tasarlayın

Kütüphanenizi en sevdiğiniz kitaplarınızın yanı sıra dekoratif ürünler ile süsleyip son derece sevimli bir hale getirebilmeniz de mümkün. 

Koleksiyonlarınızı Dekoratif Nesnelere Dönüştürün 

Ev dekorasyon fikirleri açısından son derece orijinal olarak kabul edebileceğimiz uygulamalardan biri de kişisel zevkinizi ortaya koyan bir koleksiyonunuzu evinizin kendiniz için en uygun olan bölümünde sergilemek olacaktır. 

Koleksiyonlarınızı Dekoratif Nesnelere Dönüştürün

Koleksiyon nesnelerinin yanı sıra, eğlenceli fotoğraflarınızdan oluşan bir köşe evin şıklığından öte sıcaklığını besleyecek ve yaşadığınız ortamla ne kadar bütünleşebildiğinizi yansıtacaktır. 

Duvarlarınızı Zenginleştirin 

Ev dekorasyon modellerini incelediğinizde en trend uygulamanın, evin farklı duvarlarını birbiri ile uyumlu farklı renklere boyamak olduğunu görebilirsiniz. Bunun gibi bir uygulamayı tercih edebilir ya da evinizin geniş bir duvarını kendinize tuval olarak seçebilirsiniz. 

Duvarlarınızı Zenginleştirin

Elbette duvarınıza dekoratif bir dokunuş katacak yetenekte değilseniz, baktıkça içinizi ısıtan duvar tablolarını da duvarlarınızı zenginleştirmek için kullanabilirsiniz.