Hepimizin kabul edebileceği gibi, yaşam alanlarımız olan evlerimizi içinde eşyaları olmadan düşünmek çok zor. İçinde eşyalar bulunmayan bir yapıya çoğumuz ev demeyiz bile. Bu özellikleri itibari ile eşyalar, bir mekanın bizim yaşam alanımız, evimiz olarak belirlenmesindeki temel nesnelerdir.

Birçok eşya gibi koltuklar da evlerimizin en temel mobilyalarını başında geliyor. Günlük faaliyetler düşünüldüğünde belki en sık olarak kullandığımız eşyalar koltuklarımı diyebiliriz. Dinlenirken, film izlerken, ailemizle ya da sevdiklerimizle vakit geçirirken kısacası çoğu zaman kullanıyoruz koltuklarımızı. Hal böyle olunca koltuklarımızın kirlenmesi de kaçınılmaz bir hal alıyor. Kimi zaman günlük faaliyetlerin basit bir sonucu olarak, kimi zaman ufak bir kaza sonucu koltuklarımız da istemediğimiz kirlenmelerle karşılaşabiliriz.

evde koltuk temizliği nasıl yapılır?

Koltuk Temizliği

Daha önce de belirttiğimiz gibi koltuklarımı çeşitli sebepler kirlenebilir. Bu kirlerin bazı bizim de kolaylıkla göreceğimiz, tespit edebileceğimiz lekelerdir. Fakat bunun yanında koltuklarımız gözümüzle göremediğimiz birçok istenmeye misafire de ev sahipliği yapabilirler. Günlük kullanım çerçevesinde biz farkında olmasak bile, gözle görünmeyen birçok mikrop ve parazit koltuklarımıza yerleşebilir. Bu parazit ve mikroplar gerek bizim gerekse sevdiklerimiz sağlığı açısından ciddi tehlikeler arz ederler.

Bu noktada koltuklarımızın temizlik ve hijyenine azami önem ve dikkat göstermek önemlidir. Koltuklarımızı temizlemek için illa da gözümüzle görülecek lekelerin olmasına gerek olmadığını da unutmamak da fayda var.

Koltuk Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Evde koltuk temizliği için bize hizmet veren birçok temizlik şirketi var. Bu şirketler daha çok bu işlem için zamanı olmayan kişiler tarafından tercih ediliyorlar. Her ne kadar alanında profesyonel hizmet veren şirketler mevcut olsa da yine de koltuklarımızın temizlik ve hijyenini başka insanlara emanet etmek çoğu zaman içimize sinmeyebilir. Bu noktada şunu belirtmekte fayda var; koltuklarınızı kendiniz de temizleyebilir ve yaşam alanlarınızda istediğiniz hijyeni sağlayabilirsiniz. Öncelikle evde koltuk yıkama için dikkat edilmesi gereken noktaları belirtelim.

Koltuk Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  • Temizlenecek Koltuğun Teknik Özellerini Belirleyin;

Evde koltuk temizliği yapılmadan önce öncelikle yapmamız gereken temizlenecek koltuklarımızın teknik özelliklerini belirlemek olmalıdır. Günümüzde koltukların yapımında birçok farklı malzemeler kullanılıyor. Örneğin koltuğumu deri mi yoksa kumaş mı? Kumaş ise ne tür kumaş? Bazı kumaş türleri makine de yıkama yapmak için uygun olurken bazılarının elle yıkama gerektirdiğini unutmayın!

  • Uygun Temizlik Malzemesinin Seçimi

Koltuklarımızın teknik özelliklerini belirledikten sonra sıra uygun temizlik malzemelerinin seçimine geliyor. Bu noktada koltuklarımızın üzerinde bulunan bilgilendirme yazılarından maksimum derecede yararlanabilir. Bu notlarda kullanılması önerilen ve kullanılması kesinlikle uygun olmayan temizlik ürünleri belirtilir. Tabi burada bizim üzerinde önemle durmamız gereken nokta kullanacağımız temizlik ürünün kaliteli bir ürün olmasıdır. Kalitesi ürün ve malzemeler koltuklarımıza zarar verebilir.

  • Zaman Planlamanızı Yapın

Evde koltuk yıkama işlemi yıkanacak koltukların adet ve ebatlarına göre değişmekle birlikte uzun zamanlar alan bir faaliyet değildir. Yine de belli başlı süreçlerden oluştuğunu da unutmamakta fayda var. Temizleme, yıkama, durulama ve kuruma aşamaları olacağını unutmayın. Temizlik sonrasında koltuklarınız kurumadan onları kullanamayacağınız için bu süre içinde kullanmanızı gerektirecek bir durum olmadığından emin olun. Aksi taktirde koltuklarımızın tekrar kirlenmesi işten bile değil.

Evde koltuk yıkama da dikkat etmemiz gereken noktaları belirledikten sonra şimdi de evde koltuk yıkama işlemini nasıl yapacağımıza geçebiliriz.

Evde Koltuk Yıkama Nasıl Yapılır?

Evde koltuk yıkama işlemine başlamadan önce dikkat etmemiz gereken konuları belirtmiştik. Eğer buraya kadar her şey tamamsa şimdi koltukların temizlenmesi aşamasına geçebiliriz.

Elektrik Süpürgesi İle Başlayın

Evde koltuk temizliğine, koltuklarımızı elektrik süpürgesi ile temizleyerek başlayabiliriz. Bu şekilde koltuklarımızın üzerinde zaman içinde biriken toz, küçük parçalar ve yemek kırıntılarını temizleyebiliriz. Şayet yıkanacak koltuğunuzun birleşme ve büküm noktaları varsa o bölümleri elektrik süpürgesinin ucunu incelterek temizleyebilirsiniz. Küçük parça ve kırıntılar özellikle koltuklarımızın dar ve ara bölümlerinde toplanacaklardır. Bununlar beraber, şayet evcil hayvanınız varsa onlardan bulaşması muhtemel olan kılların temizliği, için özel olarak hazırlanmış yapışkan bantları tercih edebilirsiniz.

Tüy Fırçalardan Yararlanabilirsiniz

Bazı durumlarda elektrik süpürgesi toz ve küçük parçaların tamamını temizlemekte yetersiz olabilir. Bu durumlarda sert ve yumuşak fırçalardan istifade edebilirsiniz. Özellikle koltuk aralarında hayli işinize yarayacaktır. Bu işlem esnasında dikkat etmeniz gereken nokta, fırça ile temizlik yaparken koltuk yüzeyine zarar vermemeniz. Özellikle sert fırçalar istenmeyen çiziklerin oluşmasına sebep olarak koltuk yüzeyine zarar verebiliriz. Bu sebeple bu işlem esnasından maksimum dikkati sergilemeniz önemlidir.

Ahşap ve Sert Bölümleri Silin

Uygun ve kaliteli bir temizleme sıvısı ile koltuklarınızın ahşap bölümlerini silin. Bu aşama için edinebileceğiniz birçok temizlik sıvısı bulunuyor. Dikkat etmemiz gereken nokta temizlik sıvısının hangi yüzeyler için ideal olduğu. Şayet metal yüzeylerin temizliği için uygun olan bir temizleme sıvısı ile ahşap yüzleri silerseniz, mobilyaya zarar verebilirsiniz.

Koltuk Yüzeylerinin Temizlenmesi

Şimdi koltuk yüzeylerinin temizlenmesi aşamasına geçebiliriz. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu noktada kumaş özelliklerini bilmek son derece önemli. Çünkü bazı kumaş cinsleri kimyasal ürünler ile temizlemeye uygun olmayabilir. Şayet bu konuda net bir fikriniz yoksa temizliği önce koltuğun küçük bir bölümünde uygulayabilirsiniz. Bu noktada uluslararası standart kumaş temizleme kodları da size yardımcı olabilir. 

-Uluslararası Standart Kumaş Temizleme Kodları;

W: Sadece su bazlı deterjan ile temizlenir

S:   Su olmadan yumuşak bir temizleyici kullanılmalıdır

WS: Hem yumuşak bir temizleyici hem de su bazlı deterjan kullanılabilir

X: Elektrik süpürgesi ya da temizlik fırçasından başka bir şey kullanılamaz

Koltuk temizliği yaparken, koltuğunuzun üzerinde bulunan koda uygun yöntem ve ürünlerle temizliğinizi yapabilirsiniz.

Evde Koltuk Yıkama İçin Alternatif Yöntemler

Şayet kimyasal temizlik ürünlerini kullanmak istemiyorsanız sizin için doğal alternatifler de mevcut. Bu noktada beyaz sabun, amonyak, karbonat, sirke gibi ürünleri temizlik için kullanabilirsiniz. Tabi şunun da önemle altını çizmemiz gerekir ki; bu ürünler her ne kadar uzun yıllardır temizlik için kullanılıyor olsalar da kumaşın cinsine göre koltuklarınıza zarar verme riskleri de vardır. Bu sebeple bu yöntemleri koltuk bütünün de uygulamadan önce küçük bir bölümde uygulayarak etkilerini gözlemlemeniz yerinde olacaktır.