Her yıl değişen ve farklılaşan dekorasyon fikirlerinin artık size yeterli gelmediğini düşünüyor ve kendi tarzınızı yaratmak istiyorsanız size çok güzel bir önerimiz var: El yapımı dekoratif eşyalar! Evde oldukça kolay bir şekilde yapabileceğiniz bu dekoratif eşyalar ile hem kullanılmayan eşyalarınızı değerlendirebilir hem de sadece size özel parçalar elde edebilirsiniz. 

Dilerseniz sizin için özel olarak hazırladığımız birbirinden yaratıcı ve ucuz ev dekorasyon önerilerine göz atalım!

Kullanılmayan Fincanlarınızı Değerlendirin

Uzun süredir raflarda duran ve atmaya kıyamadığınız ya da hiç kullanmadığınız fincanları değerlendirme vakti geldi. Bu fincanlarınızı oldukça pratik bir şekilde mumluğa, kül tablasına ya da duvara asabileceğiniz güzel bir dekoratif objeye dönüştürerek evinize ayrı bir hava katabilir hatta evinizi bile aydınlatabilirsiniz!

Fincan ve tabağı silikon ya da yapıştırıcı ile birbirine yapıştırdıktan sonra fincanınızı bir mumluk ya da kül tablası olarak kullanabilir ve orta sehpanızda İngiliz havası esmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle desenli ve renkli fincanlar kullanarak düz renkteki sade salonlara eşsiz bir şıklık ve canlılık katabilirsiniz. 

Ortasından deldiğiniz fincanları ince bir misina yardımı ile birbirine bağlayarak fincanlardan oluşan bir rüzgar gülü de yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey misina uzunluklarının aynı olmaması!

Eğer evinize daha nostaljik bir hava katmak istiyorsanız fincanların içine küçük led ışıkları yerleştirerek güzel bir aydınlatma elde edebilir ve evinizin dekorasyonunu bir anda değiştirebilirsiniz. 

Anılarınızı Camla Şekillendirin

Nereden geldiğini bilmediğimiz kavanozları atmak yerine onları çok daha verimli şekilde şık dekoratif eşyalara dönüştürebilirsiniz. İhtiyacımız olan şeyler çok basit: yapıştırıcı, hasır ip ve ışık.

Anılarınızı Camla Şekillendirin

Cam kavanozlarınızı anılarınız ile doldurarak vitrininize, kitaplığınıza ya da sehpanıza koyabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey seçtiğiniz fotoğrafı ve dekoratif ip led ışığı kavanozun içerisine yerleştirmek. Dilerseniz fotoğrafınızın konseptine göre kavanozun iç kısmını deniz kumu ya da yapay kar taneleri ile doldurarak herkesten farklı bir çerçeveye sahip olabilirsiniz. 

Eğer evinize daha natürel bir hava katmak istiyorsanız, kavanozun çevresini hasır ip ile sararak kalemlik ya da saksı olarak da kullanabilirsiniz.

Doğa ile İç İçe Olun

Ahşap tonları ile dolu doğal bir dekorasyon yapmak istiyorum diyorsanız, yeşilliğin arasında yürümenin tam vakti! Her yeşil alandan, parktan veya ormandan kolayca bulabileceğiniz dal parçaları ile tamamen size özel tasarımlar yapabilir ve evinizin atmosferini değiştirebilirsiniz. 

Uzunlu kısalı dal parçalarının ipler ile birbirine bağlayarak tamamen doğal ve şık bir yılbaşı ağacı yapabilir, ağacı fotoğraflarınız ile süsleyebilirsiniz. Böylece hem duvarınız canlanacak hem de oldukça yaratıcı bir dekoratif eşyaya sahip olacaksınız. Hem de dal parçaları ile eviniz için yapabileceğiniz dekorasyon önerileri sadece bununla sınırlı değil.

Doğa ile İç İçe Olun

Eğer uzun ve sağlam bir parça bulabilirseniz en sade ve şık ayaklı askılığa sahip olabilirsiniz. 5 parça ile kolay bir şekilde tamamlayabileceğiniz bu parçayı ister odanızda isterse antrede kullanarak evinize farklı bir esinti getirebilirsiniz.

Bulacağınız ağaç parçaları ile aynaları ve çerçeveleri süsleyebileceğinizi, baş harfinizin olduğu bir kapı süsü yapabileceğinizi de unutmayın!

Renkli İpleri Gün Yüzüne Çıkarın

Evinizin dekorasyonuna canlılık katmak istiyorsanız kullanmadığınız ipleri değerlendirerek çok güzel parçalar elde edebilirsiniz. Elinizdeki renkli ipleri ponpon yapma makinelerine ya da kestiğiniz bir karton parçasına sararak istediğiniz boyutta elde ettiğiniz ponponlardan birbirinden farklı pek çok dekoratif eşya yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

İster tek renk, isterseniz de tüm renkleri harmanlayarak yaptığınız ponponları halı kaydırmaz ruloya dikerek ya da bağlayarak hızlı ve ucuz bir şekilde size özel bir halı ile evinizin her köşesini değiştirebilirsiniz. 

Yaptığınız bu ponponları kapı süslerinde ya da yastık kılıflarında da kullanabilirsiniz.

Renkli İpleri Gün Yüzüne Çıkarın

Aydınlatmanın Binbir Çeşidi

Evinizi diğerlerinden farklılaştıran en önemli şey aydınlatmadır, bu yüzden aydınlatmada kullandığınız eşya oldukça değerli ve belirleyicidir. Evde kolay ve hızlı bir şekilde birbirinden kolay ve şık tasarımlar ile aydınlatma sisteminizde farklılık yaratabilirsiniz.

İnce hasır bir ip yardımı ile sade ve doğal bir avize yapabilirsiniz. İstediğiniz boyutta şişirdiğiniz bir balonu tutkalladıktan sonra çevresinden hasır ipi geçirerek tamamen size özel bir avize tasarımı yapabilirsiniz. Tasarımınız bittikten sonra balonu patlatarak avizenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Biriktirdiğiniz cam şişeleri istediğiniz renge boyayarak da kendi sarkıt avizenizi yapabilirsiniz. Biraz daha ince işçilik gerektiren bu avizenin sizden başka kimsede olmayacağını şimdiden belirteyim.

Aydınlatmanın Binbir Çeşidi