Yaşam alanlarımız olan evlerimizin hayatımızdaki yeri ve önemi hepimizin malumu. Zamanımızın çoğu geçirdiğimiz mekanlar olan evlerimizde rahatlık ve huzuru yakalamak ise ortak arzumuz.

Hiç kimse gözüne hoş gelmeyen, içinde kendisini rahat hissetmediği bir evde yaşamak istemez. Tam da bu sebeple hayalimizde yer eden evlere sahip olmak için farklı dekorasyon temalarından istifade ediyoruz. Ailemizle ve sevdiklerimizle güzel zaman geçirdiğimiz, konuklarımızı ağırladığımız evlerimizin dekorasyonunda öne çıkan temel değişken bizim zevk ve tercihlerimiz. Çünkü yaşam alanlarımızda tercih ettiğimiz dekorasyon temaları ile karakterimizi ve kişiliğimizi de dışa yansıtmış oluyoruz.

Bugüne kadar siz değerli okurlarımız için hazırladığımız yazılarımızda, sizlere ev dekorasyon sürecinde faydalı olabileceğini düşündüğümüz farklı konulardan bahsettik. Hayalinizdeki yaşam alanlarına ulaşma konusunda size yol gösterici olacağını düşündüğümüz detayları paylaştık ve dekorasyon dünyasındaki en son trendler hakkında bilgi verdik. Bu yazımızda da sizlere geçmişi uzun yıllar önceye dayanan, estetiğin ön planda olduğu, evim saray diyebileceğiniz lüks ve klasik dekorasyon fikirlerinden bahsetmek istiyoruz.

Hepimizin bildiği gibi saray kelimesi bizim için bir lüks ve ihtişam göstermektedir. Gerek bizim tarihimizde gerekse dünya tarihinde imar edilmiş saraylar lüksün ve konforun ön planda olduğu, gösterişli eserlerdir. Günümüz şartlarında kendimize özel bir saray yaptırmamız biraz zor olabilir fakat yaşam alanlarınızı saraya çevirmek sizin elinizde!

Lüks ve Klasik Yaşam Alanları Oluşturmak

Yaşam alanlarımızda, gösterişin ön planda olduğu dekorasyonlara imza atmak pek de zor değil. Bunun için yapmamız gereken dekorasyon sürecinde hedefimize uygun olan uygulamaları doğru bir şekilde tercih etmek. Tabi konunun en başında şunu da belirtmemiz gerekiyor ki; lüks bir dekorasyon için bütçemizin de biraz daha geniş tutulması gerekiyor. Peki, evin saray diyebileceğiniz lüks ve klasik dekorasyon fikirleri neler?

İsterseniz başlayalım!

Doğru Bir Başlangıç İçin; Doğru Renklerin Kullanımı

Daha önce de defalarca bahsettiğimiz üzere, dekorasyon sürecinde tercih edeceğimiz renkler, oluşturmak istediğimiz tarzın ifade edilmesinde ilk ve en önemli adımdır. Şayet lüks ve klasik bir dekorasyona imza atmak istiyorsak renk seçiminde oldukça dikkatli davranmamız gerekiyor.

Yaşam alanlarımızı lüks ve klasik tarzda dekore etmek istiyorsak canlı ve heyecanlı renkleri unutmamız gerek! Bu tarz renklerin yerinde daha güçlü ve daha karakterli renkleri tercih ederek işe başlamamız gerek. Renk seçimi tamamen sizin tercihiniz olmakla birlikte, bej, kahve ve bordo renklerin çeşitli tonları iyi birer seçim olacaktır.

Doğru Bir Başlangıç İçin; Doğru Renklerin Kullanımı
Lüks bir dekorasyon için duvar kağıtlarının da yerinde ve güzel bir seçim olabileceğiniz unutmayın!

Aynalar

Hangi tarzda bir dekorasyon yaparsak yapalım, yaşam alanlarımızı aynalar olmadan düşünmek zor. Konu lükse ve klasik bir dekorasyona imza atmak olunca, aynalarında önemi artıyor. Bu noktada tercih edeceğimiz birbirinden farklı birçok aynı modeli mevcut. Öncelikli olarak büyük duvar aynalarını tercih etmenizin son derece yerinde bir karar olacağını düşünüyoruz. Seçeceğiniz ayna modelinin parçalı olması da istediğiniz lüks ve klasik temanın yaratılmasında etkili olacaktır.

Duvarlarda olduğu gibi aynalarda da renk seçimi çok önemli. Renk seçiminde geri planda kalan gösterişsiz renkleri direkt olarak eliyoruz. İhtiyacımız olan kendisini gösteren, dikkat çeken, iddialı ve parlak renkler. Bu özelliklere en uygun renk ise tartışmasız olarak altın sarısıdır. Özetle, duvarı kaplayan altın sarısı büyük aynalar lüks ve klasik dekorasyonların olmazsa olmaz unsurlarıdır diyebiliriz.

Aynalar

Mobilya Seçimi

Duvarların rengini ve duvarlara lüks ve klasik bir görünüş katacak olan aynaları hallettikten sonra sıra en önemli bölüme geldi. Yaşam alanlarımızda yaratmak istediğimiz lüks ve klasik dekorasyonları elde etmek için en temel unsur tercih edeceğimiz mobilyalardır. Ahşap ağırlıklı mobilyalar lüks ve klasik tasarımlar elde etmek için son derece uygundur. Özellikle işlemeli mobilyaların el işçiliği mobilyanızı ön plana çıkartarak dikkatleri üzerine çeker. Renklerin yine önemli olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Mobilyalarınızda renk olarak altın sarısı, krem ya da gri tonların ağırlıklı olarak tercih edilmesi yerinde bir seçim olacaktır. Bununla beraber lüks ve klasik modelde üretilen sayısız mobilya stili var. Bunların arasından kişisel zevk ve tercihlerinize uygun en iyi tarzı siz seçeceksiniz. Mobilyalarınızın kumaşlarında da renk seçimi önemlidir. Parlement mavizi, bej, gri, bordo gibi renkler öncelikli olarak düşünmeniz gereken renkler.

Mobilya Seçimi

Işıklandırma Her Zaman Önemlidir

Dekorasyonumuza verdiğimiz tarzı uygun ışıklandırma ile desteklemediğimiz sürece istediğimiz sonuca tam olarak ulaşamayız. Lüks ve klasik bir dekorasyonda da ışıklandırma, hem kullanılan ışıklandırma aleti hem de ışıklandırma tarzı bakımından son derece önemlidir.

Modern ve minimal ışıklandırmaları bir kenara bırakın. Bizim isteklerimize cevap verecek olan ışıklandırma da büyük ve parlak avizeler öncelikli tercihlerimiz. Bu alanda tercih yapabileceğimiz çeşit fazla olmaklar birlikte şamdanlı modeller öne plana çıkar. Bunun yanında ışıklandırma dereceniz de önemli bir etken. Loş ve yetersiz ışıklandırma istediğimiz atmosferin yaratılmasına engel olur. Lüks ve klasik dekorasyonlar da boş ve parlak ışıktan istifade etmeliyiz. Bu sayede kullandığımız altın sarısı rengini de ön plana çıkartmış olacağız.

Işıklandırma Her Zaman Önemlidir

Detaylar Önemlidir; Perde ve Halılar

Ne tarz bir dekorasyona imza atmak istersek isteyelim detaylar önemlidir. Detaylar dekorasyona yaptığımız son dokunuşlar olduğu için genel tarz ile bütünlük arz etmeleri elzemdir. Detaylarda yapacağımız yanlış bir tercih ile aklımızda olan dekorasyondan bir anda uzaklaşabiliriz.

Lüks ve klasik tarzda bir dekorasyon için dikkat etmemiz gereken ilk detay perdeler. Yer kaplamayan, minimal perdeleri bir kenara bırakın. Bizim tercihimiz olabildiğince güçlü ve kendisini gösteren perdeler. Dikkat etmeniz gereken temel konu, perdelerinizin mobilyalarınızla uygun olması ve mümkünse desensiz olması. Halı seçiminde de yine iddiasız modellerden uzak duruyoruz. Büyük, canlı renklere sahip ve püsküllü halıları tercih etmemiz gerekiyor. Unutmadan ekleyelim ki; halı ve perde seçiminden en önemli kriter, odaya hakim olan renklerle uygun seçimler yapmak.

Detaylar Önemlidir; Perde ve Halılar

Evim saray diyebileceğiniz lüks ve klasik dekorasyon fikirlerini sizler için bir araya getirmeye çalıştık. Umarım bilgilendirici ve sizler için yararlı bir yazı olmuştur.

Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere!