Banyo ve mutfak duvarlarını süsleyen fayans ve seramikler, ev dekorasyonunun en önemli unsurlarından biri olarak göze çarpıyor. Hal böyle olunca fayans ve seramiklerin  bakımlı ve temiz görünmesi büyük önem kazanıyor. 

Zaman geçtikçe fayans üzerinde yıpranmalar, sararmalar, renk solmaları ve fayans aralarındaki harç malzemesi olan derzlerde kirlenme ve kararmalar meydana geliyor. Bu gibi durumlar estetik açıdan problem yaratarak fayans ve seramikleri yenilemek istemenize sebep olabilir. Ancak fayanslarda kırık ve çatlak gibi yapısal sorunlar yoksa; fayanslarınızı sadece eskimiş ve kirli görüntülerinden dolayı yenilemek istiyorsanız zahmetli ve masraflı tadilat süreçleri yerine fayans boyama işlemini tercih edebilirsiniz! Fayans boyama, ucuz ve pratik bir dekorasyon yöntemi olarak değerlendiriliyor.

Eğer siz de fayans boyama yaparak banyo ve mutfaklarınızı tazelemek ve yaşam alanınıza kendi yorumunuzu katmak istiyorsanız, işte karşınızda tüm detaylarıyla fayans boyama rehberi.

Brown and White Wooden Kitchen Island

Fayans Boyarken Hangi Boya Tipi Tercih Edilmeli?

Evinizi kendi emeğinizle güzelleştirmeye karar verdiniz ama nereden başlayacağınızı bilemiyor musunuz?

Endişelenmeyin!

Fayans boyama işlemi oldukça basit, ekonomik ve bir o kadar da eğlenceli bir dekorasyon yöntemi. Fayans boyama işlemi için öncelikle farklı boya tipleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü, fayanslar, hem kullanım alanları hem de parlak ve pürüzsüz yapıları gereği iç ve dış cephe duvarlarına göre farklı boya türlerine ihtiyaç duyarlar. Genellikle, sürekli su ve nem ile haşır neşir olan bölgelerde kullanılan fayansları boyamak için iki farklı boya türünden faydalanabilirsiniz. Bunlardan birincisi, aslında kimyasal bir reçine olan epoksi boyalardır. Epoksi boya; kuruduktan sonra tüm fiziksel ve kimyasal etkilere karşı yüksek direnç gösteren ve bu direnci uzun yıllar kaybetmeyen, uzun ömürlü bir boya tipi olarak dikkat çekiyor. Parlak görüntüsü, toz tutmaması ve hiçbir ortam koşulundan etkilenmemesi sebebiyle daha çok endüstriyel alanlarda ya da okul ve hastane gibi ortak kullanım alanlarında kullanılan epoksi boyalar son yıllarda hanelerin iç cephelerine de konuk olmaya başladı.

Fayans boyamak için bir diğer seçenek olarak öne çıkan yeni nesil multisurface boyalar ise daha kolay uygulanabilir olmaları ve geniş renk seçenekleri sebebiyle tercih ediliyor. Eğer tek renkli ve parlak bir görünüm elde etmek istiyor ve boya badana konusunda kendinize güveniyorsanız epoksi boyaları; ilk defa boya badana yapacaksanız ve farklı renk tonlarını denemek istiyorsanız multisurface boyaları tercih edebilirsiniz. 

Fayans Boyarken Hangi Boya Tipi Tercih Edilmeli?

Fayans Boyama Yaparken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Banyo ve mutfaklarınız için hangi boya tipini ve hangi renk tonlarını kullanacağınıza karar verdiyseniz, boyama işlemi için gerekli olan diğer malzemeleri araştırmaya başlayabilirsiniz.

Fayans ve seramik gibi parlak yüzeyleri boyamak için ihtiyacınız olan en önemli yardımcı malzeme parlak yüzey astarıdır. Çünkü parlak yüzeyler pürüzsüz ve kaygan yapıları yüzünden boya tutma kapasitesi düşük olan yüzeylerdir. Eğer parlak yüzey astarı kullanmazsanız, uygulayacağınız boya yüzeye yapışmakta zorlanarak boyama işleminden hemen sonra veya kısa bir süre sonra aşınma ve dökülme gibi problemlere sebep olacaktır.

Kaliteli bir parlak yüzey astarı uygulama işlemini kolaylaştıracak ve boyanın çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. İyi bir yüzey astarı edindikten sonra vernik, fırça, maskeleme bandı ve koruyucu örtü gibi diğer yardımcı malzemelere göz atabilirsiniz.

Adım Adım Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

İhtiyacınız olan tüm malzemeleri edindikten sonra işin en keyifli kısmına yani uygulama kısmına geçebilirsiniz. Fayans boyama işleminin ilk adımı uygulama yapılacak olan yüzeyin temiz bir bezle güzelce silinmesi, kir ve tozlardan arındırılması ve kurulanmasıdır. Yüzeyin temizliğinden emin olduktan sonra parlak yüzey astarını uygulamalı ve astarın yüzeye tam olarak yapışması için 24 saat beklemelisiniz. 24 saatin sonunda multisurface boyayı yüzeye uygulayabilir; geniş alanlar için rulo fırçaları, dar alanlar için ise ipek uçlu fırçaları kullanabilirsiniz. Boyayı uyguladıktan sonra yine 24 saat arayla ikinci ve üçüncü boya katını atabilir, son katmanı boyadıktan 72 saat sonra vernikleme işlemiyle uygulamayı çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü hale getirebilirsiniz.