Bugüne kadar sizinle paylaştığımız yazılarda yaşam alanlarınızı dekore ederken dikkat etmeniz gereken birçok konudan bahsettik. Dekorasyon sürecinde size yol göstereceğini düşündüğümüz bazı püf noktalarını sizinle paylaştık ve dekorasyon trendleri hakkında en güncel bilgileri bir araya getirmeye çalıştık. Bütün bunların yanında, hemen her yazımızda, dekorasyon sürecinde yaratıcılığın ve hayal gücünün ne kadar önemli faktörler olduğunun da altını çizdik. Bugünkü yazımızda yaratıcılığın ve hayal gücünün derinliklerine ineceğiz ve tam da bu özelliklerinizi sergileyebileceğiniz bir alandan bahsedeceğiz; geri dönüşüm!

2020 Yılında En Verimli Geri Dönüşüm Fikirleri, geri dönüşüme verilen önemin giderek yaygınlaştığı bu günlerde yaşam alanlarınızın dekorasyonunda da size şık ve estetik birçok avantaj sunabilir.

Dekorasyonda Geri Dönüşümün Önemi

 Geri dönüşüm fikri, hayatın hemen her alanında olduğu gibi ev dekorasyonu noktasından da önemli. Öncelikli olarak bize ekonomik açıdan bir yarar sağlayacak olan geri dönüşüm uygulamaları ile ihtiyacımız olan ürünlere sahip olabiliriz.

  • Bununla birlikte geri dönüşümden istifade ederek hem doğa ile daha barışık hem de estetik olarak yaratıcılığın sınırlarını zorlayan tasarımlar oluşturabiliriz. 
  • Geri dönüşüm uygulamalarında kullanacağımız yaratıcılık ve hayal gücümüz ile tamamen eşsiz ürünler elde etmek bizim elimizde. Bu sayede, dekorasyonlarımıza alışılagelmişin dışında, marjinal bir dokunuş katabiliriz.
  • Geri dönüşüm uygulamaları ile derinleşen dekorasyonlar kişiliğinizi ve karakterinizi yansıtma noktasında da daha etkilidir. Sonuç olarak geri dönüşüm ile yarattığınız ürünler direkt olarak sizin yaratıcılığınızdan kaynak almaktadır.

Ev Dekorasyonu İçin Yaratıcı Geri Dönüşüm Fikirleri

En verimli geri dönüşüm fikirleri noktasında şunu kesinlikle unutmamalıyız; kullandığımız her ürün, her malzeme potansiyel bir geri dönüşüm ürünüdür. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu noktada tek sınır sizin hayal gücünüz ve yaratıcılığınız. Artık kullanmadığınız plastik şişelerden, cam kavanozlara, metal kaşıklardan, araba lastiklerine kadar her ürünü yaratıcılığınız ile doğru orantılı olarak geri dönüşümde kullanabilirsiniz. Şimdi, 2020 yılında en verimli geri dönüşüm fikirlerine göz atmaya başlayabiliriz.

Banyonuz Geri Dönüşüm İçin En Uygun Mekanlardan Birisidir

Geri dönüşüm uygulamaları için en ideal mekanlardan birisi banyolardır. Banyolarımızda kullandığımız dolaplardan, sabunluklara, askılardan havlu dolaplarına kadar birçok malzemeye geri dönüşüm ile sahip olabilir ve yaratıcılığınız ile estetik dekorasyonlara imza atabilirsiniz.

Banyonuza şık bir görünüş kata havlu dolaplarınız için kullanmadığınız tahta kasaları değerlendirebilirsiniz. Bu kasaları farklı renklerde boyayarak banyonuza şık bir görünüş katmanız işten bile değil. Aynı zamanda eski masalarınızı ya da dolaplarınızı kullanarak birbirinden değişik banyo dolapları da elde edebilirsiniz. Son olarak, kullanım süresi dolmuş olan metal kaşıklarınız ile banyo askıları yapmak tahmin edemeyeceğiniz kadar ilgi çekici tasarımlara sahip olabilir.

Banyonuz Geri Dönüşüm İçin En Uygun Mekanlardan Birisidir

Kullanmadığını Pet Şişleri Atmadan Önce Bir Kere Daha Düşünün

Artık kullanmadığını pet şişeleri hayal gücünüz ve yaratıcılığınız ile birleştirerek eviniz için hem kullanışlı hem de dekoratif eşyalar elde edebilirsiniz. Pet şişelerini kullanarak evinizdeki bitkilere birbirinden güzel vazolar yapabilirsiniz. Doğru renk seçimleri ile yeni vazolarınızın dekorasyonunuza farklı bir tat katacağına emin olun!

Kullanmadığını pet şişlerle yapabilecekleriniz oldukça fazla. Örneğin, doğru şekilde keserek küçük dosyalıklar hazırlayabilir, içerilerine farklı renklerde lambalar koyarak güzel aydınlatma araçları oluşturabilirsiniz.

Kullanmadığını Pet Şişleri Atmadan Önce Bir Kere Daha Düşünün

Eskimiş Eşyalarınızı Tekrardan Gözden Geçirin

Kumaşı yırtılmış, fermuarı bozulmuş eski bir bavulunuzu düşünün. Bunu artık bir valiz olarak kullanamayabilirsiniz. Fakat bu durum bu bavulunuzu çöpe atmanız gerektiğini göstermez. Birkaç ufak dokunuş ile bu bavuldan güzel ve kullanışlı bir raf yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Tıpkı yukarıda paylaştığımı örnekte olduğu gibi bir eşyanın eskimiş olmasını onu atmanıza sebep olmamalı. Örneğin eski ayakkabılarınızı atmak yerinde onlardan farklı renklerde vazolar yapabilirsiniz. Kullanmadığınız kağıt havlu ruloları size birbirinden farklı dekoratif ürünler sağlayabilir. Eskimiş bir araba lastiğine, uygun bir kılıf geçirerek oturma odanıza küçük bir masa yapabileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Eskimiş Eşyalarınızı Tekrardan Gözden Geçirin

Eski Mutfak Eşyaları

Eski mutfak eşyalarınızı kullanarak yeni ve dekoratif eşyalar elde edebilirsiniz. Örneğin, eskimiş ve artık kullanmayacağınız fincanlardan şık ve dekoratif avizeler elde edebilirsiniz. Konserve kutularını farklı renkler ile boyayarak değişik saksılar elde edebileceğiniz gibi plastik şişelerden güzel kalemlikler de yaratabilirsiniz.

Eski mutfak eşyaları ile yapabileceğiniz geri dönüşüm fikirleri hayli çok. Eskimiş çatal kaşıklarınız ile askıdan fotoğraf çerçevesine kadar birçok dekoratif ürünü meydana getirmek sizin elinizde.

Eski Mutfak Eşyaları

Kullanmadığını Tahta Paletler Yeni Masalarınız Olabilir

Satın aldığımız birçok elektronik ürün yanında yanlarından koruyucu tahta paletler ile gelir. Bu paletler bize geri dönüşüm konusunda birçok seçenek sunabilir. Örneğin, orta boy tahta paletleri kullanarak şık ve kullanışlı masalar elde edebilirsiniz. Yine bu paletler ile banyolarını için havlu dolapları ya da terlik koyma platformları da yaratabilirsiniz. 

Şunu unutmayın ki ahşap ürünler geri dönüşüm uygulamaları için diğer ürünlere göre bir nebze daha uygun ürünlerdir. Ahşabın kendi özünde yer alan dekoratif görünüşü ile yaratıcılığınızı birleştirmeyi başardığınız takdirde son derece etkili tasarımlara imza atacağınıza emin olabilirsiniz.

Kullanmadığını Tahta Paletler Yeni Masalarınız Olabilir

Sınırınız, Hayal Gücünüz!

Daha öncede belirttiğimiz üzere geri dönüşüm konusunda tek sınır sizin yaratıcılığınız ve hayal gücünüz. Geri dönüşüm fikirleri için uymanız gereken belli başlı kurallar yok. Sadece yaratıcılığınızı takip etmeniz yeterli. Yeter ki eskimiş bir ürünü atmak istemeyin, onu kullanabileceğiniz alternatif bir mekan arayın, gerisi zaten kendiliğinden gelecek.

Sınırınız, Hayal Gücünüz!

Bütün bunların yanında şunu da unutmayın ki geri dönüşüm uygulamaları ekonomik ve dekoratif yönden sağladığı avantajların yanı sıra israfı da engelleyen uygulamalardır. Bu şekilde kendi çapımızda israf ve çevre kirliliği ile de mücadele etmiş oluruz. Unutmayın ki çöpe atmadığınız her pet şişe daha temiz ve yaşanılabilir bir çevre demektir.

Sizlere, 2020 yılının en verimli geri dönüşüm fikirlerinden bahsetmeye çalıştığımız bu yazımız, umarım sizler için faydalı olmuştur. Belki de buradan alacağınız ilham ile birbirinden şık ve dekoratif tasarımlara imza atarak yaşam alanlarınızın dekorasyonuna estetik güzellikler katabilirsiniz.