Daha önce sizinle paylaştığımız yazılarımızda yaşam alanlarımızda tercihe ettiğimiz dekorasyonların bizler için önemi üzerinde durduk ve çeşitli dekorasyon önerilerini sizlerle paylaştık. Yaşam alanlarımızda uygulayacağımız dekorasyonların görsel zevkimize hitap ettiği kadar kişilik ve karakterimizi ifade etmenin de en etkili yollarından birisi olduğunun altını çizdik. Bu yazımızda da sizlerle dekorasyon aşamasında seçilecek mobilya tarz ve modeli kadar önemli başka bir konudan; renk seçiminden bahsetmek istiyoruz.

Renkler İnsan Doğasının En İyi Aynasıdır

Renkler İnsan Doğasının En İyi Aynasıdır

Her rengin kendisine ait bir karakteri var, derler. Çoğumuzun bu sözü duymuşuzdur ve bu ifadeye katılmayacak kişi sayısı azdır. Nasıl ki günlük hayatta kullandığımız kıyafetlerde uygun renkleri seçmeye gayret ediyorsak yaşam alanlarımızı dekore ederken de uygun renkleri seçmemiz son derece önemlidir. Bu yazımızda, yaşam alanı dekorasyonunda son yıllarda giderek daha sık tercih edilmeye başlayan kum beji renginden ve bu rengin kullanımı ile dekorasyon ve tasarımımıza ne gibi özellikler katacağından bahsetmek istiyoruz.

Kum Beji Renginin Özelliği 

Bütün renklerin kendilerine has bir özelliği vardır. Yaşam alanlarımızı dekore ederken seçtiğimiz renk, barındırdığı özelliği yaşam alanımıza da aktarır. Örneğin dekorasyonumuzda seçeceğimiz beyaz renkle, odamıza masumiyet ve temizlik duygularını katarken gibi koyu tonların tercih edilmesi ile ağır ve kasvetli bir hava yaratmamız mümkündür. 

Son yıllarda hızlı bir değişim geçiren dekorasyon trendleri incelendiğinde ara renkler ya da nötr renkler dediğimiz renklerin kullanımında gözler görülür bir artış olduğu ortada. Kum beji de bizim nötr renkler arasında değerlendirdiğimiz bir renk. Kum beji her zaman tercih edilen bir renk olmakla birlikte son yıllarda artan bir şekilde kullanım alanı bulmaya başladı.

Kum Beji Renginin Özelliği

Kum Beji Rengi ile Neler Yapabiliriz?

Kum beji renginin bir ara renk ve nötr bir renk olduğun daha önce belirtmiştik. Şimdi, yaşam alanlarımızın dekorasyon ve tasarımları sürecinde kum beji rengi ile hangi avantajları elde edeceğimize bakalım.

  • Sıcak ve İçten Bir Görünüm

Bej rengim bir ara tonu olan kum beji ile dekorasyonlarımıza sıcak ve samimi bir görünüm katabiliriz. Bu noktada bilinmesi gereken nötr renklerin tek başına kullanılmaması gerektiğidir. Aynı durum kum beji rengi içinde geçerli olup yan rengin doğru seçimi ile harikalar yaratabilirsiniz. Son yıllarda yan renk olarak pembe ve yeşim ön planda. Bu iki renk eşliğinde yapılacak kum beji tercihi tasarımınızı yumuşatarak, dekorasyonunuza içten ve samimi bir hava katacaktır.

  • Mobilyalarınızı Ön Plana Çıkartabilirsiniz

Dekorasyon ve tasarımda kum beji renginin tercih edilmesinin bize sağlayacağı bir diğer avantaj da yaşam alanlarımızda kullandığımız mobilyaların ön plana çıkacak olmasıdır. Nötr renkler diğer renklere göre daha sade ve arka planda kalan renklerdir. Bu sayede dikkati mobilyalara ve diğer aksesuarlara yönlendirebiliriz. Özellikle duvar boylarında tercih edilecek olan kum beji rengi sayesinde hem odamız daha geniş ve ferah bir görüm elde eder hem de odamızı süsleyen mobilyalarımız biraz daha göz önüne çıkma şansı bulur.

Mobilyalarınızı Ön Plana Çıkartabilirsiniz
  • Duvar Resimleri ile Şıklığı Ön Plana Çıkartabilirsiniz

Ev dekorasyon trendlerinde farklı duvar resimlerinin kullanımı sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Bu noktada sade ve geri planda duruşu ile kum beji güzel bir tercih olacaktır. İster sanatsal nitelikli gösterişli tablolar olsun ister daha minimal ve modern çalışmalar olsun, kum beji rengi ile gayet başarılı bir uyum içinde. Burada altını çizmek istediğimiz nokta ise kullanılacak çerçeve renginin önemli olduğu. Başta siyah renk olmak üzere koyu renkli çerçeve tercihleri ile kum beji renginin uyumu harika. Aklınızın bir köşesinde tutmanızı tavsiye ederiz!

Duvar Resimleri ile Şıklığı Ön Plana Çıkartabilirsiniz