Yaşam alanlarımızı oluştururken elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz. Odalarımızı, bir yandan görsel zevklerimize hitap etmesi diğer taraftan da bize rahat ve esnek bir kullanım alanı olmaları için farklı şekillerde dekore etmekteyiz. Dekorasyonumuzu oluştururken hatırlamamız gereken son derece önemli bir nokta; her odanın kendisine ait bir ruhu olduğu ve bu odayı dizayn ederken bu özellikleri göz önüne almamız gerekliliğidir.

Mutfak yaşam alanlarımızda dekorasyon açısından belki de en zorlu bölümdür. Mutfakların kullanım alanı olarak bize evimizin diğer odalarından daha az alan sunması, bunun ilk nedenidir diyebiliriz. Bununla birlikte mutfakta kullandığımız birbirinden farklı görünüş, renk ve modelde eşya var. Bütün bu çeşitlilik arasında dekorasyon bütünlüğünü sağlamak hayli zorlaşabiliyor. Bu yazımızda sizlere mutfak dekorasyonunda ön plan çıkan bir konudan, perde seçiminden bahsedeceğiz.

Mutfak Perdesi Seçiminde Nelere Etmeliyiz?

Mutfak, kullanım amacı dikkate alındığında evin en önemli bölümlerinden birisidir.  Özellikle ev hanımlarının günlük işlerinin çoğunun mutfakta geçtiği de göz önüne alınacak olursa mutfaklarımız bir faaliyet alanından çok yaşam alanları olarak ön plana çıkar. Mutfak dekorasyonunda perde seçimi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Peki mutfak perdesi seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

  • Dekorasyona Önem Verin

Evimizin her odasında olduğu gibi mutfağımızda da genel bir dekorasyon tarzı hakimdir. Bu, bizim kişisel zevk ve tercihlerimize göre değişmekle birlikte daha çok açık tonlu ve ferah tasarımları tercih ederiz. Mutfak perde modelleri arasından tercih yaparken odanın bütününe uyguladığımız stilden uzaklaşmamız gerekir. Seçeceğimiz perde model ve renginin dekorasyonun genel hatları ile bütünlük göstermesi önemlidir. Örneğin İngiliz usulü eşyalar ile dekore ettiğimiz bir mutfağa spor bir perde tercih etmek pek de mantıklı olmayacaktır.

  •  Perdenizin Işığı Geçirdiğinden Emin Olun

Daha önce de bahsettiğimiz üzere mutfak özellikle ev hanımlarının yoğun olarak zaman geçirdikleri bir alandır. Bu zamanın büyük çoğunluğunun da gündüz vakitlerinde olduğu düşünülürse seçeceğimiz mutfak perde modellerinin gün ışığını içeriye alıyor olması önemlidir. Gün ışığını engelleyen perdelerin seçimi mutfağın karanlık ve kasvetli bir havaya bürünmesine sebep olacaktır. 

 Perdenizin Işığı Geçirdiğinden Emin Olun
  • Gereğinden Fazla Yer Kaplamamalı

En güzel mutfak perde modellerini incelediğimiz yazımızda üzerinde durmamız gereken bir diğer konuda; seçeceğimiz mutfak perde modelinin boyutlarıdır. Yapacağımız seçimde mutfak perdelerinin aşırı büyük olmaması gereklidir. Ülkemizdeki evler incelendiğinde mutfak pencerelerinin görece daha küçük boyutlu olduğu biliniyor. Bu sebeple dekorasyonumuza ağır bir hava verecek olan büyük perdelerin kullanımından kaçınmamız doğru bir tercih olacaktır.

Gereğinden Fazla Yer Kaplamamalı
  • Kolay Temizlenebilir Olmalı

Mutfak perdeleri kirlenmesi en kolay olan perdelerdir. Günlük kullanım dahilinde pişirilen yemeklerin kokuları perdelerimize kolayca sinebilir. Bunun yanında dikkatsizlik ya da telaş nedeni ile perdelerde yağ, yemek ya da sıvı lekeleri meydana gelebilir. Gerekli önlem alınmadığı durumlarda zaman içerisinde istenmeyen görüntülerle karışılabiliriz. Bu sebeple mutfak perde modelleri arasından tercih yaparken ürünün kolay temizlenebilir olmasına dikkat etmeliyiz. Bazı perde modelleri temizlik aşamasında hassas ve uzun süreli yıkamalara ihtiyaç duyabilir. Mümkün olduğu kadar bu modellerin tercih edilmemesi uygun olacaktır diye düşünüyoruz.

2020 Yılı En Güzel Mutfak Perde Modelleri

En güzel mutfak perde modellerini incelerken içinden bulunduğumuz 2020 yılında en çok tercih edilen modelleri de sizler için bir araya getirmek istedik. Belki de, aklınıza gelmeyen ama dekorasyonunuz ile eşsiz bir uyum sağlayacak yeni fikirleri yakalayabilirsiniz.

  • Stor Perdeler

Stor perdeler son yıllarda ev dekorasyonlarında olmazsa olmazlar arasına girmeyi başardı. Modern, şık ve sportif tasarımları ile dikkat çeken stor perdeler göze hitap ettiği kadar kullanım noktasında da birçok avantaj sunuyor. Özellikle temizlik konusunda stor perdeler, yoğun olarak kullanılan mutfaklar için ideal diyebiliriz. Stor perde tercihi yapacaksanız dikkat etmeniz gereken konuların başında renk uyumunun geldiğini hatırlatmakta fayda var.

Stor Perdeler
  • Kruvaze Perdeler

Tıpkı stor perdeler gibi kruvaze perde modelleri de sıklıkla tercih edilen modeller arasında. Şayet dekorasyonunuza marjinal bir hava katmak istiyorsanız kruvaze perdeler tam da aradığınız özelliklerde diyebiliriz. Bununla birlikte kruvaze perdeler şıklık konusunda da diğer modellerden geride kalmıyor.

Kruvaze Perdeler
  • Jaluzi Perdeler

Zaman içerisinde demode olduğu dönemler olsa da son yıllarda yeniden ilgileri üzerinde toplamaya başlayan bir model. Dekorasyonunuza katacağı modern görüntü ile öne çıkan jaluzi perdelerin, temizlikleri de son derece kolay. Jaluzi perdelerin sağladığı en büyük avantaj ise; mutfağınızda tam bir ışık kontrolü sağlıyor olmaları.

Jaluzi Perdeler
  • İngiliz Tarzı Perdeler

Şayet kökleri çok eski zamanlara dayanan, sağlam ve karakterli bir stil arıyorsanız, aradığınızı İngiliz tarzı perdelerde bulacağınızdan eminiz. İşin güzel tarafı aynı tarzın hakim olduğu birçok değişik modele ulaşmanızda mümkün. Bu sayede İngiliz tarzı perde seçiminde kısıtlı seçenekler arasına sıkışmazsınız. Dekorasyonunuza en iyi şekilde uyum sağlayacak bir model kesinlikle vardır.

İngiliz Tarzı Perdeler

Mutfak Perde Modelleri Fiyatları

Mutfak perde modelleri incelendiği zaman seçim yapabileceğimiz çok geniş bir ürün yelpazesi olduğunu görüyoruz. Fiyatlar konusunda da aynı çeşitlilik devam ediyor. Mutfak perde fiyatları belirlenirken perdenin büyüklüğü, üretildiği malzeme ve perdenin genel tarzı belirleyici etkenler olarak öne çıkmakta. Yine de biraz zaman harcayarak, bütçenize uygun ve hayalinizdeki dekorasyonla uyumlu mutfak perde modeline ulaşmanız gayet kolay.