Oturma odası dekorasyonu yaparken hem işlevsel hemde şık seçimler yapmak büyük önem taşır. Çünkü oturma odası; dinlendiğimiz, kitap okuduğumuz, televizyon karşısında çay kahve yudumladığımız ve samimi arkadaş davetlerinde kullandığımız konfor merkezleridir.

Oturma odası, hem konfor beklentisi yarattığı hem de yoğun insan trafiğine maruz kaldığı için dekorasyon sırasında aklınız karışabilir; birbirinden şık koltuk takımları arasından seçim yapmakta zorlanabilir, eşyaları nereye yerleştireceğiniz konusunda kararsız kalabilirsiniz. Eğer siz de oturma odası dekorasyonu konusunda fikir almak ve oturma odasında keyifli bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! İşte karşınızda, sizin için derlediğimiz birbirinden şık oturma odası dekorasyon fikirleri ve dekorasyon işlemini kolaylaştıracak püf noktaları.  

Küçük Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir?

Oturma odaları, evlerde en sık vakit geçirilen mekanların başında geliyor. Ancak büyük kentlerdeki evlerin çoğunluğunda oturma odaları eskisi kadar geniş değil. Küçük ebatlı oturma odalarında yanlış dekorasyon unsurlarını kullanmak odayı olduğundan daha küçük gösterir ve basık, sıkıcı bir görünüm oluşmasına sebep olur. Peki küçük oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır? Küçük alanları dekore etmek için en sık kullanılan yöntem eşyaları, duvarı ve zemini açık renkler arasından tercih etmektir. Açık renkler ışığı daha iyi yansıtarak odanın daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlar. Bu noktada beyaz renkten ve bu rengin alt tonlarından faydalanabilirsiniz. Dar oturma odaları için camlı kapı modellerini değerlendirebilir, odanın daha geniş görünmesi için duvarlarınızı aynalarla süsleyebilirsiniz.

Küçük Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir?

Pencere Konumlarına Dikkat Edin!

Oturma odanızın pozitif duygular çağrıştıran bir atmosfere sahip olabilmesi için gün ışığından maksimum verim almalı ve çoğu eşyayı bu prensip doğrultusunda yerleştirmelisiniz. Örneğin; kitaplık, vitrin ve konsol gibi yüksek mobilyaları camların önüne koymak odayı ciddi anlamda boğacaktır. TV ünitesini ve dolayısıyla televizyonu camın tam karşısına yerleştirmek; TV yüzeyinin parlamasına ve seyir zevkinizin bozulmasına sebep olacaktır. Oturma odası pencerelerine perde seçerken kalın ve koyu renkli perdelerden ziyade spor tül perde modellerini tercih edebilirsiniz. Açık renkli duvar kağıtları sayesinde duvar ve perdeler arasında uyum yakalayabilirsiniz. Eğer duvar kağıdını sade renklerden ve perdeleri de hareketsiz modellerden seçtiyseniz; estetik anlayışınızı yansıtan tablo ve çerçevelerle oturma odasına hareket katabilirsiniz.

Pencere Konumlarına Dikkat Edin!

Star Parçanız Oturma Grubu!

Oturma grubu, oturma odasının odak noktasında yer alır ve odaya giren kişilerin ilgisi ilk olarak bu mobilyalar üzerinde yoğunlaşır. Oturma grubunun ince çizgilere ve şık detaylara sahip olması yeterli değildir; oturma grubu, üstün görselliğe sahip olmasının dışında konforlu ve dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Eğer evde küçük bir çocuk veya evcil hayvan yaşıyorsa kolay temizlenebilen kumaş tipleri arasından seçim yapabilirsiniz. Dekorasyon akımlarının yükselen yıldızı tay tüyü kumaş hem kolayca temizlenebilmesi hem kadifeyi andıran görüntüsü hem de rahatlığı sebebiyle tercih ediliyor. Saten ve kadife kumaş tipleri ise klasik dekorasyondan vazgeçemeyenlerin ortak tercihi olarak gösteriliyor.

Star Parçanız Oturma Grubu!

Eşya Kalabalığından Kaçının!

Oturma odası sürekli vakit geçireceğiniz bir alan olduğu için bu alanda gereğinden fazla mobilya ve aksesuar kullanmaktan kaçınmalısınız. Gereksiz eşyalarla donatılmış bir oturma odası hem görüntü kirliliği oluşturacak hem de zihninizde kaos algısı yaratarak bir türlü dinlenemediğinizi hissetmenize sebep olacaktır. Aynı yatak odası dekorasyonunda olduğu gibi oturma odası dekorasyonunda da sadeliğin zarafetinden ve açık renklerin huzur veren etkisinden faydalanabilirsiniz. Oturma odasına kitaplık yerleştirerek aksesuarları  bu alanda sergileyebilir, kitaplarınızı da oturma odası dekorasyonunun bir parçası haline getirebilirsiniz. Odanın kalbindeki boşluktan en iyi şekilde yararlanabilmek adına minimalist orta sehpa modellerini tercih edebilirsiniz.