Sallanan koltuklar, alternatif kullanım tarzları ile bir dönemin ev dekorasyonların sıklıkla tercih edilen bir ürünüydü. Altında bulunan oval düzenek ile, oturma sırasında ileri geri bir salınım edinmeye olanak veren sallanan sandalyeler, büyük küçük her yaşta insanın ilgisini çekiyordu. Benim çocukluk dönemlerimde en büyük isteklerimden birisi kendime ait bir sallanan sandalyem olmasıydı.

Gittiğimiz mağazalarda ya da izlediğim filmlerde gördüğüm sallanan sandalyeleri, büyük bir merak ve heyecanla izlerdim. Zaman içerisinde sallanan koltuklar dekorasyon trendlerinde unutulan mobilyalar arasına girdi, benim de aklımdan çıktılar. Tabii, bu durum geçici bir durumdu ve sallanan sandalyeler de değişen dekorasyon trendlerine ayak uydurarak bambaşka tarzlarla, tekrardan hayatımıza girmeye başladır.

Değişime Ayak Uyduran Yeni Bir Stil

Bu yazımızda sizlere bir dönemin ev dekorasyonlarını vazgeçilmez bir parçası olan sallan sandalyelerden bahsetmek istiyoruz. Daha önceki zamanlarda, sallanan sandalyeler ev dekorasyonlarında, kullanımdan ziyade, dekoratif ve estetik bir detay olarak tercih ediliyordu. Aralarında tercih yapılacak seçenek sayısı az ve daha çok tamamen ahşaptan yapılma ve küçük ebatlı modeller bulunmaktaydı. Bugün ise durum çok farklı. Dekorasyon trendlerinde meydana gelen değişmelere ayak uydurmayı başaran sallana sandalyeler birbirinden şık ve rahat kullanım imkanları ile tekrardan hayatımıza girmiş durumda.

Değişime Ayak Uyduran Yeni Bir Stil

Geniş Bir Ürün Yelpazesi

Eski zamanlarda kullanılan sallanan sandalyelerin en büyük sorunu ürün seçeneğinin az olmasıydı. Hal böyle olunca evimiz için hayal ettiğimiz dekorasyon tarzının içine bir sallanan sandalye yerleştirmek hayli zor oluyor. Çünkü daha çok klasik tarzda üretilen modeller, örneğin dinamik bir dekorasyon tarzına uyum sağlayamamaktaydı.

Günümüzde ise bu durum tamamen ortadan kalkmış durumda. Şayet bir sallanan koltuk almak istiyorsanız aralarında tercih yapabileceğiniz yüzlerce farklı modele ulaşmanız mümkün. Aklınızdaki ne tür bir tasarım olursa olsun, yaşam alanlarınızın konseptini bozmadan ona ekstra bir şıklık kazandıracak bir model var. Dilerseniz, aralarından tercih yapabileceğiniz birbirinden şık ve orijinal sallanan koltuk modellerinden birkaçına birlikte bakalım;

  • Klasik Bir Tat; Ahşap Sallanan Sandalyeler

Eğer yaşam alanlarınızda klasik tatların hakim olduğu bir dekorasyon gerçekleştirmek niyetindeyseniz, eski zamanların tamamen ahşap modelleri sizin için mükemmel bir tercih olacaktır. Kabalıktan ve gösterişten uzak, kendi köşesinde sessiz bir şekilde duran sallanan sandalyeler ile dekorasyonlarınıza güzel bir detay ekleyebilirsiniz. Bunun yanında, dilediğiniz zaman eğlenceli bir dinlenme için de tercih edebileceğiniz modellerin tek eksiği sert oturma yüzeyleri. Bu sorunu ortadan kaldırmak da oldukça kolay. Yapmanı gereken, odanızın dekorasyonuna uygun bir renkte, rahat minderler tercih etmek. Ondan sonra konforlu ve eğlenceli vakitler sizleri bekliyor.

  • Rahatın Ön Planda Olduğu Konforlu Modeller

Şayet istediğiniz konforun ve rahatlığın ön planda olduğu bir tasarıma imza atmak ise tam da istediğiniz tarza uygun birçok sallanan sandalye modeline ulaşmanız mümkün. Konforun ön planda olduğu, ebat olarak daha büyük ve yumuşak oturma alanları ile konforunuzu üst düzeye çıkartabilirsiniz. Bu tarz sallanan sandalyeler, televizyon koltuğu ve sallanan sandalye konseptlerinin aynı potada erimesiyle ortaya çıkıyor. Uzun süreli kullanım için ideal olan modeller farklı tasarım seçenekleri ile her türlü dekorasyon fikrine de uyum sağlayabilir.

Rahatın Ön Planda Olduğu Konforlu Modeller
  • Alternatif Yaklaşımlar

 Alışılagelmiş, klasik yaklaşımların dışına çıkan uygulamalar dekorasyon trendlerinde sıklıkla tercih edilmeye başlanmış durumda. Dekorasyonlarını marjinal esintiler eklemek isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen modeller, çeşitli şekil ve renk tercihleri ile ön plana çıkıyor. Şayet böyle bir zevkiniz varsa tam da sizin isteklerinize cevap verecek sallanan koltuk modelleri bulunuyor. 

Farklı geometrik şekillerde üretilen birçok sallanan sandalye modeli bulunmakta. Bunlar içinde en çok tercih edilenleri kübik hatlara sahip olan modeller. Hem şık hem de konforlu birer seçim olan modeller aynı zamanda yanlarında bir dilediğimiz zamanla ayaklarımızı uzatabileceğimiz bir de puf ile üretilmekte. Bunun yanında şayet görselliğe önem veriyorsanız, üçgen ve keskin hatlara sahip üçgen detaylı modeller doğru bir seçim olacaktır.

  • Lüks ve Klasik Dekorasyonları İçin İdeal

Yaşam alanlarında lüks ve klasik tarzda bir dekorasyon uygulamak isteyenler için de cazip modeller bulunuyor. Bu modeller daha çok ahşap ve yumuşak dokulu malzemenin bir arada kullanılması ile üretilmekte. Böyle bir amaç için kullanılacak modellerin bir başka önemli özelliği de dilediğiniz zaman sandalyenizi sabitleme şansınız olması. Basit bir düzenek sayesinde dilediğiniz zaman salınım elde edebilirken istediğiniz zaman sabit bir sandalye haline de gelebilmekte. Bu özelliği ile daha fonksiyonel bir kullanım sunan modeller özellikle lüksün ön planda tutulmak istendiği dekorasyonlarda tercih edilmekte.

Lüks ve Klasik Dekorasyonları İçin İdeal
  • Mutfak Dekorasyonlarında Konforlu Bir Dinlenme Alanı

Kullanım alanı itibari ile mutfaklar daha fazla efor harcanan ortamlardır. Günlük faaliyetler çerçevesinde uzun zamanlar geçirdiğimiz mutfaklarımız da kısa süreli dinlenmeler için kendimize özel bir alan oluşturabiliriz. Son dönemler bu amaç için kullanılmaya uygun birçok model geliştirilmiş durumda. Bu modeller de rahatlık ve konfor ön planda tutuluyor. Daha kibar hatlara sahip olan sallanan sandalyeler kısa süreli dinlenmeler için ideal bir seçim. Mutfak dekorasyonlarında renk tercihi de son derece önemli. Genel itibari ile beyaz ve tonları gibi açık renklerde dekore edilen mutfaklarda kullanılacak sandalyelerinden renk olarak, mutfağın genel tarzına yakın olması önemli bir konu.

  • Okuma Alanlarınıza Eğlence Katın 

Okuma alanları son yıllarda sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Yaşam alanlarımızda, kendimize özel bir okuma alanı oluşturuyoruz. Kütüphane ve çalışma masası gibi sandalye de bu alanların olmazsa olmazlarının başında geliyor. Okuma alanlarımız şıklık, estetik ve konfor katacak birçok sallanan sandalye modeli bulunmakta. Bu noktada en çok tercih edilen modeller ahşap yapılı modeller. Kahverengi ve tonlarında yapılacak bir renk tercihi ile hayalinizde oluşturduğunu okuma alanı konseptine ulaşabilirsiniz. Kitap okurken bir yandan da sallanan sandalye keyfi yaşayarak okuma alanlarınıza eğlence katmanız mümkün.

Okuma Alanlarınıza Eğlence Katın
  • Evimizin Her Köşesine Uygun Bir Model Var

Son yıllarda üretilen sallanan sandalye modelleri incelendiğinde, evimizin hangi odası için olursa olsun, uygun bir modelin olduğunu görüyoruz. Mutfak ve salonlarımız için olduğu gibi yatak odalarımız için tercih edeceğimiz modeller de bulunuyor. Bu modeller daha çok metal detayların ağırlıklı olduğu modeller. Metalin parlak yapısı ile yatak odalarımızın dekorasyonuna derinlik katabiliriz. Bunun yanında gece uykudan önce kısa bir sallanan sandalye keyfine de kimsenin hayır diyeceğiniz sanmam.

Bu yazımızda sizlere geçmişten günümüze, uzun bir yolculuğu olan sallanan sandalyelerden bahsetmek istedik. Eski dönemlerin tek tip, standart modellerini unutun. Artık her türlü kişisel zevk ve tercihe hitap edebilecek özelliklede birçok model bulunmakta. Bu modellerin yaşam alanlarımızın her noktasında rahatlıkla kullanabiliyoruz. Gelişen üretim teknolojileri ile kalite ve dayanıklılık konusun diğer mobilyalardan eksiği olmayan sallanan sandalyeler ile yaşam alanlarınıza farklı dokunuşlar yapmak mümkün. Umarım sizler için faydalı ve eğlenceli bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.