Perde, ev dekorasyonu dendiğinde akla gelen ilk unsurlardan biri. Halı, mobilya ve duvar boyasıyla bütünlük oluşturarak dekorasyona büyük katkı sağlayan perdeler, evin gelinliği olarak da değerlendiriliyor. Özellikle, salon ve oturma odası gibi insan trafiğinin yoğun olduğu odalarda doğru perdeyi seçmek büyük önem taşıyor.

Bir salonu estetik ve şık göstermenin en keyifli yöntemlerinden biri olarak öne çıkan perde seçimi süreci, birbirinden güzel perde modelleri arasında kararsız kalmanızla da sonuçlanabilir. Peki salon için doğru perde modelini seçmenin püf noktaları nelerdir?

Eğer siz de sıfırdan perde alarak evinize kimlik kazandırmak veya perdelerinizi yenileyerek evinizde değişim rüzgarları estirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz! 

Doğru Perde Modeli Seçiminde İlk Aşama: Hazır Perde mi Dikim Perde mi?

Salon perdesi, odanın genel dokusunu oluşturmanın yanı sıra ses ve ısı yalıtımı konularında da en büyük yardımcınız haline geliyor. Yaz aylarında kavurucu güneş ışınlarını engelleyen, kış aylarında ise ev içerisinde oluşturulan ısının muhafaza edilmesini sağlayan perdeler, estetik görüntülerinin yanında işlevsel özellikleriyle de dikkat çekiyor. Doğru perdeyi seçmek için öncelikle pencere ve duvar ebatlarını ölçmeli; sonrasında ise hazır perde ile özel dikim perdeler arasında bir tercih yapmalısınız.  Teknolojinin gelişmesi dekorasyon unsurlarındaki kalite ve çeşitliliği de arttırdığı için günümüzde hazır perdelerin de dikim perdeler adar şık detaylara sahip olabileceğini söyleyebiliriz. Hazır perdeler çoğunlukla özel dikim perdelerden daha düşük fiyatlarla satışa sunulur. Ancak alacağınız perde tam olarak içinize sinsin, hayalinizdeki görüntüyü yansıtsın istiyorsanız biraz daha fazla bütçe ayırarak kendi zevkleriniz doğrultusunda özel perde diktirmeye yönelebilirsiniz. 

Doğru Perde Modeli Seçiminde İlk Aşama: Hazır Perde mi Dikim Perde mi?

İşlevselliği Ön Planda Tutun   

Bütçenizi belirleyip dikim perde ile hazır perde arasında bir karar verdikten sonra dikkate almanız gereken ilk hususlardan biri de işlevsellik oluyor. Seçtiğiniz perde modelinin malzemesi ne kadar kaliteli ve görselliği ne kadar kusursuz olursa olsun, işlevsiz bir perde almak bütçenizi boşa harcamanız anlamına gelebilir. Örneğin; sıcak iklimli bir bölgede yaşıyorsanız ve pencereleriniz çoğunlukla güney cephesine bakıyorsa, güneş ışınlarını doğrudan geçiren, açık renkli bir model tercih etmek sonradan pişman olmanıza yol açabilir.

Eğer L şeklinde ya da dar bir salonunuz varsa açık koyu renkli, ağır görünümlü perdelerden uzak durmalısınız. Çünkü koyu renkler, zaten dar olan yaşam alanınızı olduğundan çok daha dar ve basık gösterecektir. İhtiyaçlarınızı tam olarak değerlendirdikten sonra görsellik kısmını ön plana alabilirsiniz! Perde modelinin kumaşı ve rengi, uygulamak istediğiniz dekorasyon stilini tam olarak yansıtabilmeniz açısından büyük önem taşır.  

Perdede Renk ve Kumaş Seçimi Nasıl Olmalı?

Kumaş ve renk seçiminde rehber edinmeniz gereken sihirli bir sözcük var: ahenk. İdealinizdeki dekorasyon stilini uygularken tüm parçaların ahenk içerisinde olması çok daha şık bir görüntü sağlayacaktır. Örneğin; yılların eskitemediği klasik dekorasyon stiline gönül verenlerdenseniz, modern çizgilere sahip minimal tasarımlı bir perde gösterişli mobilyalarınızın yanında sönük kalacaktır. Klasik ve barok tarzı dekorasyon için bu tarzın ağırlığını taşıyabilecek; işlemeli, kakmalı, altın varaklı mobilyalarınıza estetik bir arka fon oluşturabilecek kadife türü renk ve kumaşlar arasından tercih yapmalısınız.

Country veya rustik gibi sıcak ve samimi bir ortam oluşturmayı amaçlayan dekorasyon tarzları için ise keten gibi daha hafif kumaşları tercih edebilirsiniz. Çiçek desenli, keten kumaşlı bir perde modeli; country tarzında dekore edilmiş bir salonda harikalar yaratacaktır.

Yaşam alanınızda modern dekorasyon uygulamak istiyorsanız ince ve şık tasarımlarıyla öne çıkan stor perde modellerini tercih edebilirsiniz. Dekorasyon trendlerinin yükselen yıldızı olarak dikkat çeken fon perde modellerini dekor amaçlı kullanabilir; bir fon perde tipi olan karartma perdelerini sinema odası gibi özel fikirlerinizi uygularken değerlendirebilirsiniz.