Eskiden, eve misafir gelmediği müddetçe salonları çok fazla kullanmazdık. Lakin değişen zaman ve trendler sonunda artık salonlar, yaşam alanlarımızda aktif olarak kullanılan odaların arasına girdi. Günümüzde salonlar, evlerimizde en çok kullandığımız odaların başında geliyor.

Gerek ailemizle gerekse konuklarımızla geçirdiğimiz zamanların büyük bölümünde salonlarımızdan istifa ediyoruz. Bütün bunlardan dolayı salonlarımız için evimizin prestij alanlarıdır dersek, sanırım kimse itiraz etmez. Hal böyle olunca salonlarımızın dekorasyonuna verdiğimiz önem de arttı. Karakterimizin, kişiliğimizin ve zevklerimizin dışa vurumu olan dekorasyonlarımızla kendimizi istediğimiz gibi ifade edebilmek, aynı zamanda salonlarımızı hem şık hem de konforlu yaşam alanları haline getirmek hepimizin ortak isteği.

Bu yazımızda evimizin en önemli bölümlerinden birisi olan salonlarımızı ve salonlarımız da fark yaratacak bazı dekorasyon fikirlerini sizleler paylaşmayı amaçladık. 

Salon Dekorasyonumuzda Fark Yaratacak Fikirler

Unutmayın ki dekorasyon sürecinde temel belirleyici faktör sizin zevk ve tercihlerinizdir. Salonlarınızı dekore ederken uygulayacağınız küçük dokunuşlar ile çok büyük farklılıklar yaratabilir ve yaşam alanlarınızda yansıtmak istediğiniz havayı yakalayabilirsiniz. Şimdi, salon dekorasyonunuzda fark yaratabileceğiniz dekorasyonlar fikirlerini açıklamaya başlayabiliriz;

 • Odanın Büyüklüğünü Dikkate Alın

Salon dekorasyonlarından dikkat etmemiz gereken birincil konu odanın büyüklüğüdür. Kullanım alı belirleyeceğimiz dekorasyon tarzının seçiminde en önemli etkendir. Bunun yanında oda içerisinde kullanacağımız mobilyalardan aksesuarlara kadar birçok eşyayı da yine odanın büyüklüğüne uygun olarak tercih etmelisiniz. Örneğin, çok da geniş olamayan bir salonu, ebat olarak büyük hacimli eşyalarla kullanmak odamıza dar ve sıkışık bir hava katacaktır. Yine, hacim olarak geniş bir salon için tercih edeceğimiz küçük boyutlu eşyalar da odamızda deyim yerindeyse emanet gibi duracaktır. Kısacası salon dekorasyonunda kullanacağımı eşyaları seçerken elimizden geldiği kadar odanın büyüklüğünü de hesaba katarak tercih yapmamız gerekiyor.

Odanın Büyüklüğünü Dikkate Alın
 • Hayalinizdeki Dekorasyon Tarzına Karar Verin

Dekorasyon sürecinde yapabileceğiniz belki de en büyük hata kararsızlık olacaktır. Yansıtmak istediğiniz dekorasyon tarzına karar verin ve kullanacağınız bütün eşyalar bu karara göre seçin ve mümkün olduğu kadar bu seçiminize sadık kalın. Örneğin, dinamik ve canlı bir dekorasyon içinde altın sarısı, büyük avizelerin kullanımı çok da uygun olmayacaktır.

 • Duvar Kağıtları İle Fark Yaratabilirsiniz

Salonunuzun duvarları için, duvar kağıtlarından istifa edebilirsiniz. Günümüzde çeşitli zevk ve tercihlere uygun birçok duvar kağıdı modeline ulaşmak mümkün. Duvar kağıdı kullanımı ile odanıza lüks bir görünüm katabileceğiniz gibi doğru model seçimi ile daha dinamik bir hava da katabilirsiniz. Bunun yanında tercih edebileceğiniz kabartmalı duvar kağıdı modelleri ile dekorasyonda kullandığınız mobilyaları görsel olarak tamamlayabilirsiniz. Doğru duvar kağıdının tercih edilmesi ile salonunuza muhteşem bir görüş katabilir.

Duvar Kağıtları İle Fark Yaratabilirsiniz
 • Asma Tavanlar 

Daha önceki yazılarımızda dekorasyon sürecinde kullanabileceğiniz asma tavan modellerinden bahsetmiştik. Günümüz dekorasyon trendlerinde asma tavanların kullanımı giderek artıyor. Asma tavanlarını evimizin her odasından kullanabiliriz fakat asıl fark yaratabileceğimiz yer, salonlarımız. Eğer salonunuz lüks ve klasik bir dekorasyon düşünüyorsanız asma tavan hayalinizdeki tarzı en iyi şekilde oluşturmanızı mümkün kılabilir. Bunun yanında dinamik ya da sade tasarımlar için uygun olan birçok asma tavan modeli de mevcut. Kısacası, salon dekorasyonuna asma tavan modellerini incelemeden başlamayın.

Asma Tavanlar
 • Kırmızı ve Bordo Renklerden Uzak Durum

Renk seçiminin ne kadar önemli olduğundan bahsetmeye gerek yok sanırım. Seçilecek doğru renk için birçok fikir öne sürülebilir fakat kesinlikle seçilmemesi gereken renkler kırmızı, bordo ve bu renklerin çeşitli tonlarıdır. Kırmızı ve bordo renkler doğaları gereği sert renklerdir. Bu tonların hakim olduğu bir salonda geçirilecek uzun süreler sonrasında, sert ve baskın olan bu renkler odanın enerjisini düşürecektir. Bunun yanında bu renkler baskın karakterlerinden ötürü oda içerisinde kullandığınız diğer eşyaların ön plana çıkmalarını da engeller.

 • Gerçek Çiçekler Kullanın

Salon dekorasyonlarının olmazsa olmazlarından birisi de bitki kullanımıdır. Doğa ve yaşamla barışık bir dekorasyon için salonunuzda çiçekleri kullanabilirsiniz. Bu noktada önemle altınız çizmek istediğimiz bir nokta var; kesinlikle canlı bitkiler kullanın. İmitasyon bitkilerin kullanımı her şeyden önce odanızın doğal görünümünü olumsuz yönde etkiler ve salonunuza plastik bir görünüm katar. Ayrıca canlı bitkilere göre soluk olan görünüşleri ile odanızın enerjisini düşürürler. Bu sebeple kesinlikle canlı çiçeklerden yararlanmalıyız. Dekorasyonunuzun genel tarzı ne olursa olsun canlı çiçeklerle salonunuza canlı ve estetik bir görünüm katabilirsiniz.

Gerçek Çiçekler Kullanın
 • Zıtlıklardan İstifade Edebilirsiniz

Dekorasyon süreçlerinde hayal gücünün ve yaratıcılığın öneminde daha önceden de bahsetmiştik. İş yaratıcılığa gelince, zıtlıklardan faydalanmak son derece etkili olabilir. Örneğin büyük bir vazo ile küçük bir saksıyı yan yana koyabilir ve bu zıtlık üzerinden estetik bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun yanında zıt renklerle salonunuza dinamizm ve hareket katmak da mümkün. Özellikle siyah ile beyazın doğru oranlarda beraber kullanımı odanıza hareket katacaktır. Zıtlıkların kullanımında öyle kesin sınırlar yok. En başında da belirttiğimiz gibi tamamen sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış bir konu.

 • Halılar Sadece Üzerine Basmak İçin Değildir

Salon dekorasyonlarında, en önemli detayların başında halılar gelir. Belki ilk bakışta dikkat çekmezler fakat özellikle dekorasyonun tamamlanması noktası son derece etkilidirler. Bu sebepler halı seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken ilk konu, halı renklerinin, odada kullandığımız renk teması ile uyumlu olmasıdır. Bir nevi tamamlayıcılık arz etmesini bekleriz. Bununla beraber, odaya hafif bir hareket katmak için, bir tık koyu ya da bir tık açık bir renk seçimi de fena olmayabilir. Bu şekilde eşyalar arasından yumuşak bir geçiş sağlayabiliriz. Şayet lüks bir dekorasyona imza atmak istiyorsanız halılarınız büyük, kalın ve kesinlikle püsküllü olmalı. Aklınızda daha dinamik ve enerjik bir dekorasyon varsa daha minimal ve farklı geometrik şekillerde olan halıları tercih edebilirsiniz.

Halılar Sadece Üzerine Basmak İçin Değildir
 • Kitaplık Kullanarak Alışılagelmişin Dışında Bir Tarz Yakalayabilirsiniz

Salonunuzda bir kitaplık kullanabilirsiniz. Evet, ilk başta biraz ilginç bir fikir gibi geliyor olabilir. Sıklıkla karşılaşılan bir kullanım olmadığını kabul etmemiz gerekir. Bunun yanında şık ve dekoratif bir kitaplık odanıza vintage bir tarz katacaktır. Tabi böyle bir kullanım için, odanızda kullanacağınız diğer mobilyalarında bu tarzda mobilyalar olması gerekir. Şayet salonunuzda bir kitaplık kullanmaya karar verirseniz yanına klasik tarzda mobilyalar tercih eteniz gerekecektir. Kitaplığınızın yanında, sakin ve dinlendirici bir okuma köşesi oluşturmak, hiç de fena olmayabilir!

Kitaplık Kullanarak Alışılagelmişin Dışında Bir Tarz Yakalayabilirsiniz
 • Televizyon Üniteleri

Şayet salonunuzda geçirdiğiniz zaman zarfında televizyon izliyorsanız, kesinlikle bir televizyon ünitesine ihtiyacınız var demektir. Televizyon üniteleri aynı zamanda vitrin görevi de görebildikleri için mümkünse kullanacağımız duvarı komple kaplayan bir ünite tercih etmeniz gerekir. Bu şekilde duvarı tamamen bir vitrin olarak düşünebilir ve televizyonu da bu vitrinde sergilenen bir nesne olarak öne çıkartabiliriz. Tabii, renk seçiminin de diğer mobilyalarla uyum içinde olması önemli.

Televizyon Üniteleri
 • Açık Renk Zemin ile Dekorasyonu Ön Plana Çıkartabilirsiniz

Salonunuzun dekorasyonuna uzun zaman emek verdiniz ve hayalizdeki dekorasyonu oluşturmayı başardınız. Ama bir şeyler eksik! Şayet dekorasyon sürecinden detaylardan sıkça yararlandıysanız, bunların ön plana çıkartmanız gerek. İşte tam da bu noktada açık renk zemin kullanımı size istediğiniz fırsatı verecektir. Dekorasyonlarınızda beyaz ya da bej gibi açık renk tercihleri oda içinde bulunan diğer nesnelerin öne plana çıkmasına olanak sağlayacaktır.

 • Mavi ve Mor Her Zaman Aklınızın Bir Köşesinde Bulunsun

Renk tercihlerinin ne kadar önemli olduğunu her defasında tekrarladık. Salon dekorasyonlarınız için de aynı durum söz konusu. Yapılan araştırmalar mavi ve mor rengin insanlar üzerinde sakinleştirici bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Şayet salonunuzda aileniz ve sevdikleriniz ile uzun zamanlar geçiriyor ve eğlenceli sohbetler ediyorsanız mavi ve mor renkleri tercih edebilirsiniz. Uzmanlar mavi ve mor renklerin insanlar arasındaki iletişimin daha sağlıklı ve güçlü olmasına katkı sağladığını belirtiyor. Bizden söylemesi!

Mavi ve Mor Her Zaman Aklınızın Bir Köşesinde Bulunsun
 • Önemli Bir Detay; Perde Seçimi

Perde seçimi bir detay olmakla birlikte son derece önemlidir. Tıpkı halılar gibi perdeler de dekorasyonu tamamlayıcı özelliğe sahip nesnelerdir. Bu sebeple genel konsept ile mutlaka uyum içinde olmaları gerekir. Bu uyum tarz olarak olduğu kadar renk olarak da sağlanmalıdır. Hareketli bir dekorasyon içinde büyük kadife perdelerin yeri yoktur. Renk olarak da mümkün olduğu kadar tamamlayıcı renklerin kullanılmasını öneriyoruz. Bununla beraber hafif  ton geçişleri de tercih edilebilir.

Önemli Bir Detay; Perde Seçimi
 • Canlı ve Cıvıl Cıvıl Bir Salon İçin; SARI

Sarı güneşin rengidir. Güneş ise, hayatın ve canlılığın simgesi. Şayet yaşam dolu, cıvıl cıvıl bir salon istiyorsanız sarı rengi bir düşünün deriz. Sarı renk, özellikle beyaz renk ile doğru bir şekilde kullanıldığında salonunuza inanılmaz bir canlılık katacaktır. Bunun yanında salonunuza ekleyeceğiz canlı bitkilerle de bu havayı pekiştirebilirsiniz. Tabii, bu havayı yakalamanız için salonunuzun gün ışığını alıyor olması gerek. Sarı, beyaz ve güneş mükemmel bir birliktelik yaratacaktır.

Canlı ve Cıvıl Cıvıl Bir Salon İçin; SARI
 • Boş Duvarlara Hayır!

İsterseniz boya, isterseniz şık bir duvar kağıdı tercih edin ama her halükarda duvarlarınızı boş bırakmamaya özen gösterin. Modern, klasik ya da lüks olsun her tarz için uygun bir tablo bulabilirsiniz. Özellikle açık renklerin hakim olduğu salon dekorasyonlarında duvarlarınızı çeşitli tablolarla süslemek, odanıza estetik bir görünüm katacaktır.

 • Beyaz ve Pembenin Muhteşem Uyumundan Faydalanabilirsiniz

Şayet klasik tarzda, sakin ve dinlendirici bir salon hayal ediyorsanız aradığınız renkler beyaz ve pembe tonları olabilir. Bu renklerin doğru oranlarda kullanımı ile odanıza yumuşak ve dinlendirici bir görünüm katabilirsiniz. Eğer salonunuz yeteri kadar gün ışığı alıyorsa bu renklerin tercih ederek mükemmel tasarımlara imza atabilirsiniz.

 • Işıklandırma Her Zaman Önemlidir

Dekorasyon süreçlerinde renkler kadar önemli olan bir diğer konu da ışıklandırma konusudur. Salonunuz için seçeceğiniz ışıklandırma ile hayalinizdeki dekorasyonu taçlandırabilirsiniz. Işıklandırma seçiminde en önemli unsur odaya hakim genel tarza uygun olmasıdır. Lüks ve klasik dekorasyonlar için altın sarısı avizeleri tercih edebilir, dinamik tasarımlar için led aydınlatmalardan yararlanabilir, sakin görünümler için loş ve gömme ışıklandırmaları tercih edebilirsiniz.

 • Yeşil İle Doğa İle Barışık Bir Görünüm Elde Edin

Bilindiği gibi yeşil doğanın rengidir. Tasarımlarınızda tercih edeceğiniz yeşil ve yeşil tonları ile doğa ile barışık bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Bunun yanında yeşil renk doğası gereği huzur verici ve rahatlatıcı özelliğe sahip olduğu için salonunuzda geçireceğiniz zaman zarfında ruhunuzu dinlendireceksiniz. Yeşil rengin tek başına kullanılması pek tercih etmiyoruz. Mümkünse beyaz ve bej gibi açık renklerle kullanabilirsiniz.

Yeşil İle Doğa İle Barışık Bir Görünüm Elde Edin
 • Kadife İle Salonunuza Asalet Katın

Kadife özel bir kumaş cinsidir. Yumuşak dokusu ve parlak görünüşü ile uzun yıllardır ev dekorasyonlarında tercih edilmekte. Şayet salonunuza asil bir görünüm vermek istiyorsanız kadife koltukları tercih edebilirsiniz. Bununla beraber dekorasyonunuzu tamamlayıcı olması açısından kadife perdeler de tercih edilebilir.

 • Farklılıklara Açık Olun

Yazımızı sonlandırırken, farlılıklara ve yeniliklere açık olun, diyoruz. Uymanız gereken kesin sınırlar olmadığını unutmayın. En zıt görünen fikirleri bile aynı potada eritebilir ve orijinal tasarımlara imza atabilirsiniz. Özellikle mobilya seçiminde farklı tasarımlar göz atın. Son dönemlerde marjinal tasarımları ile konfor ve şıklığı buluşturan birçok model var. Zaman ayırın ve en azından bir göz atın.