Yaşam alanlarınızda dolapları ne sıklıkta kullandığınızı düşünün! Günlük faaliyetler esnasında pek farkına varamasak da, yaşam alanlarımızda kullandığımız dolapların bizim için önemi çok büyük. Depolama alanlarımız olan dolapları evlerimiz hemen her odasında kullanıyoruz. Yatak odalarında, salonlarda, banyo ve mutfakta kısacası evimizin neredeyse tamamında dolaplardan istife ediyoruz. Dolapların yaşam alanlarımızın dekorasyonlarında ki önemini anlamak için; bir an evinizde hiç dolap olmadığını düşünün! Gözünüzde, her şeyin her yerde olduğu, keşmekeş, dağınık ve insanın içini daraltan bir görüntü canlandı değil mi? 

Eskiden dolaplar dekorasyondan bağımsız olarak değerlendirildi. Ahşap ve büyük dolapları, maksimum depolama alanları elde etmek için hemen her tarzın içinde kullanırdık. Lakin zaman değişti ve dekorasyon trendleri de bu değişeme ayak uydurdu. Günümüzde, hemen her türlü zevk ve tercihe uygun olacak dolap modellerine rastlamak son derece kolay. Biz de bu yazımızda sizler için birbirinden şık sürgü dolap modellerini bir araya getirmek istedik.

Neden Sürgü Dolap?

Modern ev dekorasyonları incelendiğinde sürgü dolapların sıklıkla tercih edildiğini göreceksiniz. Bunun en temel nedeni; sürgü dolapların akıllı depolama alanları olması. Tabii burada akıllı olmaktan kastın fonksiyonel olmak olduğunu belirtmekte fayda var. 

Sürgülü dolapları tercih etmemizde etkili olan bir diğer neden de; bizlere fazladan kullanım alanı yaratmalarıdır. Özellikle gömme sürgülü dolaplar, küçük ve dar yaşam alanlarının olmazsa olmaz birer parçasıdır. Sürgülü dolapları tercih etmemiz için birçok neden sıralayabiliriz lakin dilerseniz birazda sürgülü dolaplar ile dekorasyonumuzda nasıl farklılıklar yaratabiliriz ona bakalım.

Neden Sürgü Dolap?

Yaşam Alanlarınızda Maksimum Konfor

Sürgülü dolaplar yaşam alanlarımızdan çalmaz. Bu şekilde bize maksimum kullanım alanı sunmuş olur. İster yatak odamız olsun ister salonumuz, sürgülü dolaplar ile elde edeceğimiz kullanım alanları direkt olarak konforumuzu etkileyecektir. Oda içerisindeki sıkışıklık ve karmaşa hissini ortadan kaldıracak olan sürgülü dolaplar, odamıza ferah bir görünüm katar.

Lüks Bir Görünüm İçin; Aynalı Modeller

Ev dekorasyonlarında lüks ve klasik tarzlar birçok insan tarafından tercih edilmekte. Hayalimizde canlandırdığımız lüks ve klasik tasarıma ulaşmak için aynalı sürgülü dolapları tercih edebiliriz. Ahşap gövde üzerinde monte edilmiş bir ayna estetik bir görünüm sağlayacaktır. Bu noktada dikkat etmemiz gereken, tercih ettiğimiz dolap modelinin odamızda kullandığımız diğer mobilyalarla bütünlük arz etmesi. Daha önceden de bahsettiğimiz gibi dekorasyonda renk uyumu çok önemli. Mobilyalarımız arasında ki renk bütünlüğünü mümkün olduğu kadar muhafaza etmeliyiz.

Lüks Bir Görünüm İçin; Aynalı Modeller

Gömme Sürgülü Dolaplar İle Maksimum Alan

Şayet, 1+1 ya da stüdyo tarzı bir eve sahipseniz gömme sürgülü dolaplar kesinlikle önceliğiniz olmalı. Zaten küçük ve dar olan yaşam alanlarınızda maksimum kullanım alanını bu şekilde elde edebilirsiniz. Gömme sürgülü dolapları tercih etmek için ille de küçük evlerde yaşıyor olmanıza gerek yok. Halihazır geniş bir yaşam alanına sahipseniz bu genişliği de arttırabilir ve dekorasyonunuza ekstra bir rahatlık ve ferahlık hissi ekleyebilirsiniz.

Yatak Odanız İçin İdeal Bir Seçim

Kullandığımız veya kullanmadığımız kıyafetlerimizin ve kişisel aksesuarlarımızın neredeyse tamamını yatak odası dolaplarında saklarız. Bu şekilde hem dilediğimiz zaman onlara erişebiliriz hem de bize özel olan eşyaları kendi özel alanlarımızda tutmak isteriz. Bununla beraber yatak odalarımızın ferah ve estetik bir görünüşe sahip olması da bizim için önemli. Kapaklı klasik dolaplara göre daha az yer kaplayan sürgü dolaplar sayesinde bu isteğimize ulaşmamız mümkün. Sürgülü dolapların ön yüzlerinde tercih edebileceğimiz büyük ve geniş aynalar ile yatak odamıza estetik bir görünüm katmamız da mümkün. Aynı zamanda, beyaz renk tercihi ile odalarımıza temizlik ve saflık hissi katabileceğimiz gibi siyah ve gri renkler ile dekorasyonumuza derinlik katabiliriz.

Konforlu Mutfaklar 

Mutfaklar genel olarak evimizin diğer bölümlerine göre daha dar alanlardır. İçerisinde birbirinden farklı birçok eşyanın da bulunduğunu göz önüne alırsak mutfak dekorasyonunda en önemli konulardan birisinin ferahlık olduğu anlaşılacaktır. Zaten dar olan mutfağımıza bir de açılır kapaklı dolaplar eklediğinde işin içinde çıkmak hayli zor. Bunun yerine daha zarif olan sürgülü dolapları tercih etmek mutfağınızın havasını tamamen değiştirecektir. Şayet biraz daha modern ve etkileyici bir tasarıma imza atmak isterseniz cam sürgülü dolapları da incelemenizde fayda var.

Konforlu Mutfaklar

Kütüphaneleriniz İçin Farklı Bir Tasarım

Yaşam alanlarınızda okuma alanları oluşturduysanız kütüphaneye de ihtiyacınız var demektir. Açılır kapılı ya da sadece raflardan oluşan klasik bir kütüphane yerine daha konpakt, sürgülü modelleri tercih edebilirsiniz. Bu şekilde okuma alanınıza sade bir görünüm katabilirsiniz. 

Ahşap İle Klasik Bir Dokunuş

Bütün duvarı boydan boya kaplamış bir sürgülü dolap. Hem kullanışlı hem de gereksiz yer kaplamıyor. Yatak odanızda tercih etmeniz için ideal bir görünüm. Şayet klasik ve karakterli bir dekorasyon yapmak istiyorsanız ahşap sürgü dolaplar mükemmel seçim olacaktır. Özellikle sert renkler ve loş ışıklandırma ile tamamlanacak bir dekorasyon odanıza karakterli ve derin bir görünüm kazandırır.

Alışılagelmişin Dışında Tasarımlar

Sıradanlığı sevmiyorum, dekorasyonum da alışılagelmişin dışına çıkmak istiyorum, diyorsanız sizin isteklerinize uygun sürgü dolaplar da mevcut. Bu noktada ilk akla gelen tamamen ayna yüzeyden oluşan modeller. Özellikle büyük ve geniş odalar için mükemmel bir seçim. Her şeyden önce odanıza karizmatik bir görünüş sağlayacağınız böyle bir seçim ile kolay kolay rastlanamayacak bir dekorasyona imza atmış olacaksınız.

İlginizi çekeceğine inandığımız birbirinden şık sürgülü dolap modellerini sizin için bir araya getirmeye çalıştık. Yatak odası, salon, mutfak ya da genç odası; sürgülü dolapları evimizin hemen her yerin kullanmamız mümkün. Eskinin klasikleşen dolap modellerinden sıkıldıysanız ve yaşam alanlarınızda hem pratik hem de şık bir görünüm elde etmek istiyorsanız sürgülü dolap modellerini kesinlikle incelemelisiniz. Yaratıcılığınız ve hayal gücünüz ile birleştiğinde fark yaratabileceğiniz bir sürgülü dolap modelinin olduğuna eminiz. Görüşmek üzere.